Do Dobronína se vrátil jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka
Do Dobronína na Jihlavsku se dnes vrátil Johann Niebler, jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka, kde Niebler přišel v květnu 1945 o strýce a místo události jako dvanáctiletý chlapec zakreslil do mapy. Ta pak kriminalisty přivedla k lidským ostatkům, které tam nedávno vykopali. Dobronínský rodák Niebler odsunutý po válce do Německa si dnes opět prošel místa neštěstí na Budínce i za železničním viaduktem a zastavil se také u domu svého zavražděného strýce.
Johann Niebler chodil jako 12letý chlapec po Budínce, kde byl navršený čerstvý hrob. Místo si odkrokoval a zakreslil ho do mapy, která později posloužila v Německu jednomu z kronikářů k sepsání historie.
Johann Niebler, který se narodil v roce 1933 a celé mládí trávil v Dobroníně, v místní části Cihelna, se k vyšetřování případu dostal přes jihlavského novináře Miroslava Mareše.
Dobronínský rodák bydlel půl roku také v Nových Dvorech, kde stojí dům jeho strýce France Nieblera, který tam býval starostou a který se stal jednou z obětí poválečné msty Čechů na jejich německých sousedech.
Kroky Johanna Nieblera sledovala i místní knihovnice Marie Rychlá, která našla 17 vysvědčení příbuzných Johanna Nieblera. Ty se našla náhodou před dvěma lety, ukrytá za trámem knihovny.
Knihovnice Marie Rychlá nešťastné události, kdy Češi uvěznili v hasičské zbrojnici své německé sousedy a potom je hnali kolem železničního viaduktu na Budínku a tam je údajně brutálně pozabíjeli, pečlivě zapisuje. Po návštěvě Johanna Nieblera dopíše další zápis:
„Určitě jeho návštěvu zapíši. Mělo by se o tom napsat, aby lidi věděli, jak se člověk může změnit a něco takového udělat. Pro mě je to nepochopitelné, ale taková byla doba.“
Dobronínský rodák Johann Niebler je autorem návrhu náhrobní desky, která by měla v budoucnu stát na místním hřbitově a celou tragédii připomínat. Kdy to bude, zatím nikdo nedokáže odpovědět.