Finanční policie podle MfD zřejmě prozkoumá kauzu Michala Krause

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus se mohl dopustit podle Mladé fronty Dnes praní špinavých peněz. Proto si na něj možná posvítí finanční policie. Kauze se věnují také Hospodářské noviny. Právo zjistilo, že automobilka Huyndai o stavbě své továrny v Česku rozhodne do konce ledna. Lidové noviny přinášejí výsledky studie vědců z Univerzity v Leicesteru: generace lidí zvyklá na nové technologie, si už hudby necení tolik, jako jejich rodiče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Na šéfa poslanců ČSSD Michala Krause si možná posvítí finanční policie. Podle Mladé fronty Dnes je podezření, že při nákupu kakaové továrny v Ghaně pomáhal podnikateli Františku Rigovi vyprat špinavé peníze a obejít konkurzní řízení. Umožnil mu totiž převést přes účet své matky zálohu na zakoupení podniku - Rigo to udělat nemohl, protože měl obstavené účty. Navíc také není jisté, odkud ty peníze vlastně pocházely. Mladá fronta Dnes současně získala dopis, který Krausovi v lednu 2002 psal do Sněmovny přímo ředitel státní privatizační agentury v Ghaně. Poslanec ale stále trvá na tom, že byl v Africe jen jako turista.

Hospodářské noviny v souvislosti s případem Michalu Krausovi připomínají, že poslanci jsou voleni pro to, aby se věnovali přípravě legislativy, tedy pravidlům hry, v rámci kterých existujeme či podnikáme. Poslanec tu ale podle listu není od toho, aby pod rouškou imunity převáděl někam peníze, aby fungoval jako prostředník či svědek jakýchkoli obchodů. Poslanec sice může jako každý jezdit na dovolenou třeba do Ghany, ale je naprosto nepřijatelné, aby krájel dort na tamější privatizační agentuře.

Vedení korejské automobilky Hyundai se podle informací Práva mělo v noci na dnešek rozhodnout, kterou průmyslovou zónu si k výstavbě továrny v Česku vybere. Konečné rozhodnutí by měl ale korejský investor oznámit až v závěru ledna. Podle dostupných zpráv by nová továrna měla vyrůst v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Naše delegace jednala v Soulu s vedením automobilky do dnešního rána. Večer by měla být už doma. Náměstek moravskoslezského hejtmana Pavel Drobil listu řekl, že korejské straně mimo jiné nabídli, že přímo v Nošovicích postaví integrované záchranné centrum pro Beskydy a také heliport. Zajistí také hromadnou dopravu. List připomíná, že o investici celý včerejšek i dnešní ráno bojovali i zástupci Zlínského kraje. Jejich lokalitou je Holešov.

Tchajwanská společnost Inventec, která patří mezi největší světové výrobce počítačů a spotřební elektroniky, oznámila, že letos propustí ve Skotsku 370 lidí, uzavře továrnu a celou výrobu počítačových serverů přesune do Brna. V tamní průmyslové zóně Modřice už firma od roku 2004 buduje montážní závod. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes. Firma zdůvodňuje přesun ekonomickými zájmy a vysokou konkurencí na trhu. Většinu svých výrobků montuje pod cizí značkou, je například významným výrobcem notebooků značek Hewlett Packard a Toshiba. U nás má už základny v Ostravě, Rudné u Prahy nebo v Pardubicích. Tamní závod nedávno získal zakázku od další skotské továrny Hewlett Packard, která propustí 200 lidí.

Stahování písní i internetu a MP3 přehrávače vychovávají novou generaci lidí, kteří si už hudby necení tolik, jako jejich rodiče, píší dnešní Lidové noviny s odvoláním na studii vědců z Univerzity v Leicesteru. Více než 15 tisíc písní je nyní na internetu ke stažení jediným kliknutím myši a lidé mají přístup k hudbě zjednodušený jako nikdy předtím. To vše způsobuje přesycení. Hudební fanoušci si nasazují sluchátka spíše ze zvyku než z opravdového potěšení z hudby. Zatímco hudba je stále dostupnější, lidé ji věnují pořád méně pozornosti, zjistili vědci. Nebývalé množství nahrávek, které koluje po intenetu, degraduje hudbu na obyčejné spotřební zboží. Díky snadné dostupnosti už hudba u mladých posluchačů nevyvolává hluboký citový zážitek. Většina MP3 nahrávek se tak stává jen kupícím se virtuálním smetím, protože lidé ve skutečnosti poslouchají jen nepatrnou část, dodávají Lidové noviny.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme