Rozkol uvnitř ANO? Pro spolupráci s Okamurou a komunisty by zvedla ruku jen čtvrtina poslanců

Kristýna Guryčová a Zdeňka Trachtová |

Čtěte dále

Jasnou zelenou možné vládní spolupráci ANO s komunisty a SPD dala jen zhruba čtvrtina poslanců hnutí, kteří odpovídali v anketě serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu. Zbytek zákonodárců ANO se postavil proti, případně to odmítl komentovat, jejich odpovědi tak dokreslují čtvrteční rozhodnutí špiček hnutí vrátit se k jednání o vládě s ČSSD.

Místy až bouřlivá diskuse. Tak středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová popisovala schůzi předsednictva a výboru hnutí, které rozhodlo vrátit se k jednání o možné vládní koalici se sociálními demokraty. A to i přesto, že prezident Miloš Zeman po krachu původních jednání doporučil premiérovi v demisi a šéfovi hnutí ANO pokračovat v jednáních o vládě s SPD a komunisty.

Otázka pro poslance ANO

Redakce oslovila všechny poslance hnutí ANO vyjma premiéra v demisi Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Celkem 76 zákonodárcům položila následující otázku: Souhlasíte s tím, aby se ANO pokusilo sestavit novou vládu ve spolupráci s SPD a KSČM?

Uvnitř hnutí ANO tak nejspíš poprvé nastal velký ideologický střet. Potvrzují to i výsledky ankety serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu, kterou mezi poslanci ANO provedl v uplynulých dnech. Jasné „ano“ pro otevření diskuse o vládě s SPD a komunisty řekla pouze asi čtvrtina z nich, přesně 18 zákonodárců hnutí.

„Preferuji postup vyjednávání o programových prioritách se všemi, kdo má zájem,“ uvedl například poslanec Jan Schiller. Obdobně se vyjádřil také třeba poslanec Jan Řehounek: „Nejsem zastáncem dalšího kola jednání s ČSSD a podporuji takový postup, který povede k tomu, aby vláda získala důvěru.“

Kompletní přehled odpovědí si můžete přečíst v následujícím přehledu (text pokračuje pod grafikou):

Souhlasíte s tím, aby se ANO pokusilo sestavit novou vládu ve spolupráci s SPD a KSČM?

Zeleně jsou označeni poslanci, kteří souhlasí, červeně ti, kteří jsou proti a šedě respondenti s neutrální odpovědí.

Dalších devět zákonodárců ANO pak možné jednání s SPD a KSČM připustilo jako poslední možné řešení. „Raději bych zvolil jinou možnou variantu, ideálně pravicovou. Tuto variantu bych volil jako skutečně poslední možnost,“ popsal poslanec Pavel Růžička.

Stopka pro Okamuru

Jasné „ne“ ohledně jednání o vládě s SPD a komunisty vyjádřilo celkem 17 poslanců. „Preferuji spolupráci s ODS. A to tvrdím od začátku,“ reagoval například poslanec a miliardář Pavel Juříček. Stejně tak mluví poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák: „Jsem stále přesvědčen, že existuje možnost dalšího vyjednávání s ČSSD.“

Bez komentáře

Z řad ministrů mezi poslanci neodpověděli pouze Martin Stropnický a Robert Pelikán. Ten se však už dříve vyjádřil, že je proti spolupráci s SPD na vládní úrovni. Zároveň odlišný pohled na uskupení Tomia Okamury uvedl i jako jeden z důvodů svého odchodu z politiky. Celkově se tak i přes opakované urgence a telefonáty nevyjádřila desítka poslanců hnutí ANO včetně předsedy dolní komory Parlamentu Radka Vondráčka.

Mezi poslanci hnutí se našla i poměrně silná skupina, která se jasné odpovědi vyhnula. V přehledu jsou jejich reakce označeny jako „neutrální“, jde o celkem 20 zákonodárců. Zhruba polovina z nich přitom na položenou otázku výslovně odmítla odpovědět. „Nechávám si ten luxus, že vám na to teď neodpovím,“ zdůvodnila poslankyně a někdejší operní zpěvačka Marcela Melková.

Nejasně celou věc ještě před jednáním komentovala také Radka Maxová, která se nechtěla příliš vyjadřovat. Po čtvrtečním jednání výboru hnutí, jehož je členkou, však uvedla, že atmosféru během diskuse špiček hnutí nepovažovala za bouřlivou.

„Byla věcná, argumentačně jasná, i když občas s rozdílnými názory,“ popsala s tím, že usnesení obnovit jednání s ČSSD podpořili všichni členové výboru. Obdobně jednání komentovala také poslankyně a náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá: „Diskuse byla pestrá, ale konstruktivní.“

Kristýna Guryčová a Zdeňka Trachtová