Horská služba varuje před zledovatělými Krkonošemi. Doporučuje nesmeky a mačky
Horská služba varuje na hřebenech Krkonoš před zledovatělým terénem. Na webu upozorňuje na ledovku a náledí a turistům doporučuje mít zimní protiskluzovou výbavu, nesmeky, popřípadě mačky. V lavinových lokalitách nejvyšších českých hor nadále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 90 až 120 centimetrů sněhu.
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus 11 stupňů Celsia, skoro jasno a okolo jednoho metru sněhu, uvedla na webu Horská služba.
Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu. Horská služba doporučuje turistům, aby nepodcenili zimní výbavu
Číst článek
„Jižní úbočí Sněžky a Kozích hřbetů jsou téměř beze sněhu. Na horách se v nočních hodinách teploty pohybují hluboko pod nulou. Sněhová pokrývka je zmrzlá,“ uvedl v úterý ráno v lavinové předpovědi Robert Dlouhý z HS Krkonoše.
Vlivem slunečního záření se přes den bude oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích. „Sněhová pokrývka zde bude vlhká až mokrá, mohou se zde vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny z klouzavého sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ dodal Dlouhý.
V pondělí začala pravidelná jarní odstávka kabinové lanovky na Sněžku. Do 26. dubna pojede jen o víkendech a také na Velký pátek 29. března a Velikonoční pondělí 1. dubna.
Od začátku roku se ze Sněžky na zledovatělém terénu zřítilo několik turistů. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci. V únoru z Jubilejní cesty spadla česká turistka, nic se jí nestalo. Koncem února se z řetězové cesty ze Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky další turista, utrpěl zranění, do nemocnice ho přepravil vrtulník.