Meteorologové vydali pro úterní odpoledne a noc na středu téměř pro celou Českou republiku výstrahu před silným větrem. Ve středu dopoledne se má vítr uklidňovat.
V kraji by podle předpovědi mělo být ve čtvrtek zataženo až oblačno se slabými srážkami. Ve výšce nad 500 metrů budou smíšené nebo sněhové. Sněžení se postupně přesune do větších nadmořských výšek.
Staré odrůdy ovocných stromů v Krkonoších jsou historicky pěstované druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči místním drsným klimatickým podmínkám.
Meteorologická stanice blízko vrcholu Malý Děd v Jeseníkách hlásila v 8.00 pět centimetrů sněhu. „Další sníh na horách bude padat nejdříve na konci října,“ oznámili meteorologové.
„Ty věci jsou hodně zlomkovité. Máme v plánu sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím,“ říká archeoložka Olga Hájková.
Pohorky vyměnili za holínky, lezecká lana, kanadské saně a skútry za lopaty. Také záchranáři Horské služby jsou mezi dobrovolníky, kteří teď pomáhají přímo v postižených oblastech.
Situace v podhůří Jeseníků aktuálně odpovídá katastrofálním povodním z roku 1997 a má se ještě zhoršit. Současný stav podrobněji popsala meteoroložka Jana Hujslová.
„Je to dobré upozornění pro lidi, že se opravdu něco děje. I pro mě to bylo překvapením,“ konstatovala pro iROZHLAS.cz spolumajitelka Luční boudy a advokátka Klára Sovová.
Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů.
Sítě chrání zejména vzácné alpínské trávníky. Zpravidla se odstraňují až po státních svátcích v září a říjnu, kdy Sněžka v případě vhodného počasí čelí návalu turistů.
Jeden z bohatších českých krajů je relativně kompaktním regionem, z něhož výrazněji vybočuje jen Broumovsko. To patří i v celorepublikovém srovnání mezi ty nejchudší a nejvíce znevýhodněné oblasti.
Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
V polských národních parcích je běžné platit za vstup. „Poláci jsou zkušenými obchodníky, dokážou návštěvníkovi nabídnout pestrost služeb,“ říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
„Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil. Lze říci, že na české straně Krkonoš je to první pozorování losa evropského po několika desetiletích,“ řekl mluvčí Správy KRNAP.
V lavinových lokalitách nejvyšších českých hor nadále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 90 až 120 centimetrů sněhu.
Výstrahu před silným větrem v sobotu vydala Horská služba Krkonoše pro celou oblast horských hřebenů, pro kterou platí zároveň upozornění na ledovku a náledí.
„Když horská služba zasahuje ve větší vzdálenosti od hlavní přístupné trasy, tak operace vyjde až na 430 eur. Občany České republiky ale neúčtujeme,“ říká šéf krkonošské horské služby Pavel Cingr.
„Muž prodělal těžké polytrauma, je napojený na umělou plicní ventilaci,“ uvedl mluvčí nemocnice. Muž byl v bezvědomí a podchlazený, na plicní ventilaci jej napojila již posádka záchranného vrtulníku.
„I přes veškerá upozornění se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění terénu dochází k úrazům,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.
Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů. Například ve středisku v krkonošské Rokytnici nad Jizerou už mají na sjezdovku kvůli bezpečnosti omezený vstup.
V roce 1971 byla podepsaná Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů, nejohroženějších systémů planety. Úmluva chrání i mokřad na Jizerce s názvem Vyhlídková louka.
V Krkonoších platí výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Na Sněžce zemřeli v pondělí dva lidé. Podle záchranářů šlo o polské turisty, kteří z vrcholu spadli do údolí říčky Lomniczky.