Hospodářské noviny o revoluční změně školského systému
Revoluční změnu školství přichystala vláda. Jaká opatření to budou, zjistily Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes píše o tom, že Praze chybí peníze na metro. LCD, plazmové a ploché televize jdou teď nebývale na odbyt. A důvod? Podle Lidových novin je to zimní olympiáda v Turíně. Právo informuje, že malé obchody usilují o zrušení povinného výkupu vratných láhví.
Vláda nachystala revoluční změnu školského systému, která by měla změnit dnešní stav, kdy na gymnázia se dostane jen každý šestý a na vysokou školu každý třetí zájemce. Hospodářské noviny představují její část - v roce 2011 podle prognóz Ministerstva školství absolvuje gymnázia nebo lycea 50 000 ze 120 000 devatenáctiletých.
A jen pětina z nich nepůjde na vysokou nebo vyšší školu. Nejpozději za 5 let bude možné také získat výuční list nebo maturitu bez předchozího studia - jen složením dílčích zkoušek a absolutoriem na odborné škole nebo gymnáziu. Více o tématu v Hospodářských novinách.
Praze chybí peníze na metro. Jak zdůrazňuje Mladá fronta Dnes, stavba jednoho kilometru stojí téměř tři miliardy korun. Pražští radní se shodují, že pokud nebude víc peněz, výstavba podzemní dráhy se výrazně zpomalí. Nebo se dokonce za dva roky, po dokončení linky metra C do Letňan, úplně zastaví. Současný roční příspěvek státu je 420 miliónů, což je jen pětina potřebných nákladů.
Státní rozpočet ale víc peněz na metro nedá ani v příštích letech. Prioritou jsou nové dálnice a železniční koridory. Radní hlavního města argumentují tím, že například Nizozemí platí Amsterodamu 90 procent nákladů na stavbu metra. I takové země jako Rumunsko, Maďarsko nebo Polsko dávají svým městům větší příspěvky na výstavbu než u nás. A například budapešťská podzemní dráha je plně financovaná státem, poznamenává Mladá fronta Dnes.
Prodejci televizí mají díky nadcházející zimní olympiádě v italském Turínu žně. Lidové noviny konstatují, že největší zájem je o LCD, plazmové a ploché televize. Majitelé restaurací a prostor, které se v době olympijských her zaplní fanoušky, nakupují velké projekční televizory s uhlopříčkou až 150 centimetrů.
Olympiáda ještě nezačala a tržby už vzrostly o 20 procent. Obchodníci ale zájmem překvapení nejsou. Zvýšený prodej je před každou takovou událostí. Další růst prodeje proto čekají i před letním mistrovstvím světa ve fotbale, píší Lidové noviny.
Deník Právo píše, že malé obchody chtějí zrušit zatím povinný výkup vratných láhví. Proti tomuto návrhu Svazu obchodu a cestovního ruchu je nejen Sdružení ochrany spotřebitelů, ale zejména lidé na vesnicích, kde je místní obchod často jedinou možností, jak zálohované láhve vrátit.
Malým prodejnám ale hrozí krachy právě kvůli výkupu láhví. Dodavatelé od nich totiž většinou zpětně odkoupí jen tolik láhví, kolik jim dodali. A přitom lidé stále víc nakupují nápoje ve velkých baleních v obchodních řetězcích, ale jednotlivé prázdné láhve vracejí v nejbližší malé prodejně. Dočtete se to v deníku Právo.
Mladá fronta Dnes porovnává sexuální obtěžování u nás a ve světě. Českým ženám stále víc vadí eroticky laděné narážky na intimní život, které na pracovišti nejsou ničím výjimečným. Celá čtvrtina Čechů totiž zažila sexuální obtěžování na pracovišti. Viník ale bývá potrestaný málokdy - u případného soudního sporu musí žalující strana prokázat, že k harašení nedala příčinu nebo ho nějakou dobu netolerovala.
Právě klidné, ale nekompromisní NE hned v počátku je nejúčinnější zbraní. U takzvaného harašení je ale třeba rozlišit národní povahu. Na jihu Evropy jsou běžná objímání, polibky, výrazná gesta; Němci, Američané, Britové a Nizozemci naopak patří k chladnějším typům, jak zjistila Mladá fronta Dnes.
Známá kniha Dálkový výslech Václava Havla bude mít po dvaceti letech pokračování. Exprezident společně s publicistou Karlem Hvížďalou ho právě dokončují. Přesný název knihy i obsah zatím tají. Očekávanou publikaci chtějí oficiálně představit počátkem května na pražském veletrhu Svět knihy, největší knižní přehlídce v Česku. Uvádí to Mladá fronta Dnes.
Původní Dálkový výslech, jak je patrné už z názvu, vedl Hvížďala v roce 1986 z exilu v německém Bonnu. Přednímu disidentovi Václavu Havlovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z ní stal trhák, prodalo se čtvrt miliónu výtisků. Podobný úspěch lze očekávat i u dalšího dílu, vydaného u příležitosti exprezidentových sedmdesátin, dodává Mladá fronta Dnes.