‚Divadlo a totální nesmysl.‘ Rittig odešel od soudu, dopravní podnik chce nahradit škodu skoro půl miliardy

Ivo Rittig se po delší době objevil na veřejnosti. Dorazil k soudu, který začal projednávat případ tunelování pražského dopravního podniku. Známý lobbista je společně s bývalým ředitelem dopravního podniku Martinem Dvořákem hlavní postavou velké kauzy. Podle obžaloby u nich končily desítky milionů korun vyvedené z městské firmy, které společně s dalšími 15 lidmi údajně způsobili škodu skoro půl miliardy korun. Rittig i Dvořák obžalobu odmítají.

Praha (Aktualizováno: 12:35 16. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik, Ivo Rittig, Městský soud v Praze, 16.10.2018

Kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik, Ivo Rittig, Městský soud v Praze, 16.10.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rittig dorazil do budovy Městského soudu v Praze v doprovodu svého obhájce Vlastimila Rampuly krátce před devátou hodinou. Kauzu dopravního podniku přirovnal k případu Oleo Chemical, v němž ho soud nedávno pravomocně osvobodil, na otázky však nechtěl odpovídat.

Jakákoliv funkce, kterou jsem zastával, byla úspěšná, hájí se u soudu exšéf dopravního podniku Dvořák

Číst článek

„Já myslím, že obžaloba je totální nesmysl, více se vyjádřím až po soudu,“ řekl jen. V soudní síni strávil necelé dvě hodiny, po přečtení obžaloby požádal, aby další jednání probíhalo jen bez něj, dorazí pouze k výpovědi. „Nebude to nic dlouhého, z mé strany se k tomu moc říct nedá,“ řekl Rittig při odchodu serveru iROZHLAS.cz.

Dvořák případ označil za divadlo a zdůraznil, že proti němu a dalším chybí jakékoliv důkazy, zpochybnil také výpověď spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky. 

Státní zástupce Adam Borgula předčítal obžalobu v rozsáhlé kauze skoro dvě hodiny. Část obžalovaných se podle ní zpovídá ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, část z praní špinavých peněz. V kauze figurují právníci z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and Partners), účetní, Dvořákova matka nebo advokát Aleš Rozehnal.

Dopravní podnik chce náhradu škody

Podle žalobce ze zakázek „vyprali“ celkem 150 milionů korun. Dvořákova matka si údajně za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře. Dvořák a spol. podle obžaloby způsobili dopravnímu podniku škodu 457,5 milonu korun, firma se první den hlavního líčení připojila k trestnímu řízení a chce sumu nahradit.

Především Dvořáka tím rozlítila, exšéf dopravního podniku má totiž v kombinaci s různými dalšími obžalovanými v případě odsouzení sumu uhradit. Na chodbě soudu opakoval, že žádná škoda dopravnímu podniku nevznikla.

Všichni vinu odmítají. Na úvod soudu dorazilo jen osm aktérů, zbytek se omluvil a souhlasil, aby se líčení konalo bez nich.

Tři zakázky

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky podle státního zástupce záměrně zmanipuloval Dvořák.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. O rozsáhlé kauze rozhoduje senát soudce Petra Hovorky, na hlavní líčení si zatím vyhradil 50 jednacích dní.

Ondřej Golis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme