Jihočeský krajský úřad rozhodl, že územní plán Budějovic je neplatný a protizákoný a zrušil ho

Krajský úřad rozhodl, že změněný územní plán Českých Budějovic, který schválili v roce 2015 zastupitelé, odporuje stavebnímu zákonu a je neplatný. Dokument město tvořilo od roku 2009, stál čtyři miliony korun. Krajský úřad, který přezkoumával nový územní plán z listopadu 2015, rozhodl, že je protizákonný, a zrušil ho.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí v Českých Budějovicích

Náměstí v Českých Budějovicích | Foto: Hans Lemuet, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

V pátečním jihočeském vydání to uvedl deník Mladá fronta Dnes. ČTK informaci potvrdil primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).

Minulé vedení Lovosic porušilo při změně územního plánu zákon, potvrdil soud

Číst článek

„Rozhodnutí odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje nás mrzí. Naše připomínky k přezkumnému řízení neakceptoval," řekl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD). Nyní tak platí územní plán z roku 2000. Radní města budou situaci řešit 5. března.

Podle rozhodnutí kraje má takzvané opatření obecné povahy, kterým nazvali zastupitelé nový územní plán, procesní i technické vady. Krajský úřad tím dal za pravdu Ladislavu Vrabelovi, který s námitkou k dokumentu přišel jako první.

„Opatření obecné povahy označené jako územní plán Českých Budějovic se ruší,“ stojí ve stanovisku krajského úřadu podepsaném vedoucím odboru regionálního rozvoje Lubošem Průchou.

Praha musí předělat celý územní plán pro trasu metra D, rozhodl Nejvyšší správní soud

Číst článek

Kraj našel v dokumentu desítky vad. Konstatoval, že není změnou územního plánu, ale zcela novým územním plánem, který v některých detailech odporuje stavebnímu zákonu.

Kromě procesních chyb, kdy lidé dostali při veřejném projednávání dokumentu jiné informace než později zastupitelé, jsou nedostatky u řešení jednotlivých městských lokalit.

Magistrát v rozporu se stavebním zákonem změnil koncepci původního územního plánu. Například výrazným omezením výstavby v určitých lokalitách, nebo naopak umožněním výstavby na zelených plochách.

„Pro město to v podstatě znamená, že se v čase posunuje nazpátek k územnímu plánu, který byl platný před tím. A plus platí všechny schválené dodatky. Není to tak, že to, co se vybudovalo od posledně platného územního plánu nebo změny, které byly přijaty, že by neplatily,“ řekl v pátek primátor města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme