Na Sněžku se o víkendu většina lidí nedostane. Vláda uzavřela kvůli covidu tři okresy
Vláda od půlnoci na pátek omezila pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, „Až na výjimky jsme zakázali okresy opouštět pro ty, kteří tam mají trvalé bydliště. Výjimky jsou například pro výkon práce,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Účel cesty bude potřeba doložit policii. Lidé z většiny země tak nebudou moci do Krkonoš přijet za rekreací. Do okresů nebudou moci přijet ani lidé, kteří tam mají nemovitost, ale trvale tam nebydlí.
Vláda omezila kvůli šíření covidu pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Ti, kdo tam bydlí, nebudou moci okres opouštět, jiní do něj nebudou moci.
„Pokud máte v okresu bydliště a trvalý pobyt, budete vpuštěni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak když budou lidé potřebovat z regionů odjet, musí doložit, že míří do práce, k lékaři nebo za příbuznými.
„Policie to kontrolovat bude. Když pojedete do práce, musíte mít potvrzení, že tam pracujete,“ dodal.
O možném přijetí lokálních opatření mluvil ministr Blatný už v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Ještě v úterý ale odmítal, že by se měla uzavírat města nebo celé kraje. „Ale není to tak, že bychom to teď uzavřeli a zabránili lidem v pohybu po republice,“ řekl.
Omezení pohybu nebude platit pro školáky. Lidé se tam budou moci vydat ven k zajištění potřeb pro zvířata, kvůli cestě do kostela či na úřad. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit. Opatření se nebude vztahovat na tranzit, řidiči kamionů v okresech ale nebudou smět zastavit.
Z důvodu zavřených ubytovacích služeb pro rekreaci jezdili lidé do Krkonoš za zimními sporty ze svých domovů, třeba na jeden den. I to ale nově vyhlášené opatření zakazuje. Zároveň do všech zmíněných okresů nemohou lidé přijíždět na své nemovitosti, na kterých trvale nebydlí.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Prodloužení nouzového stavu
Zpřísnění omezení Blatný vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než v dalších oblastech.
Nemocnice tam mají plné kapacity. Vláda ve čtvrtek probrala možnosti prodloužení opatření proti šíření koronaviru podle zákona o ochraně zdraví pro případ, že ve sněmovně neuspěje s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Opozice přidat své hlasy pro pokračování nouzového stavu po neděli 14. února odmítá. Když poslanci žádost vlády nepodpoří, většina opatření přestane s nedělí platit.
Ministr zdravotnictví věří, že se podaří s opozicí domluvit, aby byl nouzový stav prodloužen. Pokud ne, v pondělí přestanou platit některá protiepidemická opatření. „Otevřou se obchody, služby, bazény nebo fitness centra a nebude možné provádět regulaci shromažďování. Stane se to, že virová nákaza, která nabírá díky mutacím na rychlosti, se bude šířit rychleji,“ vysvětlil Blatný na tiskové konferenci.
Britská mutace koronaviru se na Trutnovsku potvrdila u 60 procent vzorků. V Praze u méně než desetiny
Číst článek
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už ve středu hovořil o tom, jak by vláda postupovala v případě, že by poslanci neschválili prodloužení nouzového stavu. Kabinet by podle ministra vnitra vyhlásil po 14. únoru veškerá možná opatření proti koronaviru podle předpisu zákona o ochraně veřejného zdraví.
„Zákon o ochraně veřejného zdraví neumožňuje celostátní plošná opatření – nejde omezit pohyb osob či zavřít obchody a služby. A současné opatření na tomto nyní stojí,“ komentoval Blatný.
Česko by se podle Blatného muselo pravděpodobně po nějaké době k nouzovému stavu vrátit. „Bude nás to ale všechny stát daleko více, a nejen peněz,“ konstatoval. Podle analytiků a epidemiologů by mohl být do dvou týdnů ve většině nemocnic v ČR stav, jaký je dnes v těch nejvíce postižených, doplnil Blatný. „Ve chvíli, kdy se nám nepodaří dohodnout na nouzovém stavu, je to na odpovědnosti nás všech,“ řekl.