Epidemie slábne. Testy ve čtvrtek potvrdily 190 případů covidu, před týdnem to bylo přes 400
Epidemie koronaviru v Česku dál slábne. Laboratoře po celé republice potvrdily během čtvrtka 190 případů covidu-19, před týdnem to bylo přes 400. Klesl ale také počet testů. K očkování se mohou od pátku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v České republice.
Laboratoře ve čtvrtek provedly 18 199 PCR testů a 119 974 antigenních testů. Minulý čtvrtek jich bylo méně, šlo o 26 129 tisíc PCR testů a 186 461 antigenních testů.
Dál se také snižuje incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. K pátku kleslo na 16, o den dříve činilo po revizi 18. Z krajů je dál nejvyšší v Jihočeském a Libereckém kraji. Na jihu Čech kleslo na 28 z předchozích 37 a na severu Čech byl pokles nižší – z 28 na 27.
Pořadatelé doučovacích kempů kritizují načasování dotací. Bojí se, že nyní nestihnou naplnit kapacitu
Číst článek
Z okresů připadá nejvíce nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dnů na Českokrumlovsku, a to 64. Následuje Prachaticko s 57 případy, Klatovsko s 56 a Českobudějovicko se 44 nakaženými.
Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se v Česku dostaly téměř na 17 tisíc. Nyní jsou ve všední dny na úrovni z poloviny loňského srpna.
V tomto týdnu laboratoře od pondělí do čtvrtka odhalily 1120 případů, v minulém to bylo ve stejném období 1763 a v předminulém 2399.
Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy.
Podobně ubývá také počet úmrtí s potvrzenou nákazou. Zhruba dva týdny se denní počet zemřelých s onemocněním covid-19 drží pod deseti, v březnu přitom za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí.
Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 30 219 zemřelých s covidem. Ze zemí Evropské unie je nyní Česko s 13 mrtvými na milion obyvatel za dva týdny na 16. místě. Nejhůře je na tom v tomto ohledu Řecko s 47 mrtvými na milion obyvatel za 14 dní. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Vyléčených je v Česku celkem 1,6 milionu lidí.
Očkování bez pojištění
K očkování proti koronaviru se mohou od pátku v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v Česku. Rezervační systém jim nabídne očkovací místa, kde bude zároveň i personál mluvící cizím jazykem.
Lidé bez zdravotního pojištění budou očkováni látkou od firmy Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si zaplatí sami, cena nepřesáhne 850 korun.
V každém kraji bude pro tuto skupinu obyvatel určeno minimálně jedno očkovací místo. V Praze jich bude šest, a to včetně velkokapacitního centra O2 Universum. Většina míst v regionech je připravena otevřít termíny pro očkování ihned, pražská centra je vypíšou v druhé polovině června.
Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím Centrálního registračního systému, kde je připraven samostatný přihlašovací formulář, a to na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci.
Kolik nepojištěných cizinců v Česku či v Praze žije, není známo. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci prvního čtvrtletí v Česku 656 300 cizinců, z nich 344 300 přechodně a ostatní trvale. České veřejné zdravotní pojištění mají ti, kteří pracují v tuzemsku jako zaměstnanci.
Zdravotní pojišťovny odhadují náklady na proočkování celé české populace asi na devět miliard korun. Očkovací centra, která budou vakcínu podávat samoplátcům, budou pojišťovnám částky vracet.