Česko má za neděli 4002 nakažených, o 1123 víc než před týdnem. Vláda projedná testy pro školáky

České laboratoře odhalily za neděli 4002 případů koronaviru, je to o 1123 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna. Reprodukční číslo po šesti dnech růstu kleslo na 1,16. Vláda bude odpoledne řešit osud soutěže na dodávku antigenních testů pro školáky. A debatovat se bude pravděpodobně i o samotném návratu některých školáků do lavic od začátku března.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:18 22. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První školní den v gymnáziu Jana Keplera v Praze. Studenti v rouškách.

Vláda bude v pondělí mluvit také o návratu některých žáků do škol (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet aktivních případů dál roste, v současné době se s nákazou potýká více než 120 tisíc lidí, nejvíce od loňského října. V nemocniční péči bylo o víkendu kolem 6000 lidí s onemocněním covid-19.

4:59

Matematik Levínský: Hra s britskou mutací je naprosto prohraná, jsme měsíc pozadu s opatřeními

Číst článek

Počet lidí ve vážném stavu se snižuje jen mírně, v neděli jich bylo 1263. Ve čtvrtek byl přitom jejich počet rekordní za celou dobu epidemie, stoupl na 1288.

K pondělnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 14 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, pro pacienty s covidem bylo volných 157 lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici zhruba 730.

Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala zhruba u 1,157 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl 1,017 milionu. Zemřelých s covidem-19 eviduje ministerstvo celkem 19 330. V uplynulém týdnu prokázaly laboratoře pozitivitu u více než 66 400 lidí. V mezitýdenním srovnání to bylo o 13 tisíc případů více.

Nejhorší situace je nadále na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 1349 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje zavřené Sokolovsko s 1222 případy. Přes 1000 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden má ještě okres Karlovy Vary. V zavřeném Chebsku a Trutnovsku už v minulých dnech klesl počet pod 1000.

Očkování v Česku

Od 27. prosince se v Česku proti novému koronaviru očkuje. Podle premiéra Andreje Babiše dostalo Česko dosud 730 460 vakcín. Uvedl to v neděli ve videu zveřejněném na sociálních sítích. K nedělnímu večeru zdravotníci aplikovali 545 381 dávek vakcíny, obě potřebné dávky zatím dostalo 207 552 lidí. V neděli se podalo 1904 dávek vakcín, asi 400 méně před týdnem.

Téměř 93 procent dosud podaných dávek bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví očkování od společností Pfizer/BioNTech. Následuje vakcína od společnosti Moderna s podílem 5,4 procenta. Očkovací látku od AstraZenecy aplikovali zdravotníci zatím ve 8768 případech, což představuje 1,6 procenta ze všech dosavadních dávek.

PES na 75 bodech

Skóre PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření covidu, je k pondělí na 75 bodech, těsně je tak ve čtvrtém stupni.

Z ukazatelů, z kterých se v Česku vypočítává rizikové skóre PES, se zlepšil podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Naopak dál setrvale roste průměrný počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

2:44

Nová vyhláška snížila odměny zdravotníkům na covidových odděleních. ‚Mohli to aspoň říct dopředu.‘

Číst článek

Průměrný počet nově nakažených covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní roste setrvale od začátku února, nyní je 1118. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory stoupl k dnešku na 808, zvyšuje se od poloviny února. Poslední zhoršení těchto ukazatelů ale vliv na bodové hodnocení indexu nemělo, stejně jako pokles reprodukčního čísla.

V neděli byl protiepidemický index po zpětné úpravě dat na hodnotě 80 bodů, tedy v nepřísnějším stupni. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent.

Protiepidemický systém PES představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní. Klíčové je podle něj uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.

Vládní jednání

Premiér Andrej Babiš (ANO) znovuotevření škol od 1. března o víkendu zpochybnil kvůli špatné epidemické situaci. Očekává, že návrh dalšího postupu na pondělní jednání vlády, které má začít od 14.00, přinese ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Co mají nosit děti? ‚Na obličejíky se respirátory nevyrábějí, alternativa je rouška,‘ doporučil Blatný

Číst článek

Nad testy pro školáky se dá očekávat vyhrocená debata. Jejich dodavatel byl vybrán meziresortní komisí pod vedením ministerstva vnitra, předseda vlády ale následně zakázku i vítěznou firmu zpochybnil. Řekl, že bude požadovat zrušení tendru. Stát by podle něj měl testy koupit přímo od výrobce.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výběr hájí, konkurenční firmu podle něj komise vyřadila kvůli varování BIS i nestandardnímu nátlaku. Varuje, že pokud bude soutěž zrušena, do konce února se testy sehnat nepodaří, což by znemožnilo slibovaný návrat školáků.

Podle Hamáčka by se vláda měla zabývat i avizovanou povinností nosit respirátory v hromadné dopravě a v obchodech.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme