Česko hlásí za pondělí jednu oběť s koronavirem. Lidé odloží 25. května venku roušky
Nulový počet úmrtí s covidem-19 v Česku za pondělí se nepotvrdil. Ministerstvo zdravotnictví už na webu uvádí jednu pondělní oběť. Celkem tak v Česku s koronavirem zemřelo 282 lidí. Pouze 23. březen a 15. duben tak ve statistice zůstávají dny, kdy v Česku nebyl žádný mrtvý s covidem. První úmrtí je z 22. března. Lidé pak budou moci od 25. května chodit venku bez roušky, schválila ve čtvrtek vláda. Budou ale muset udržovat dvoumetrové rozestupy.
Denní přírůstek případů koronaviru se posledních 11 dnů drží pod osmi desítkami. Počet nově odhalených případů se odvíjí od množství provedených testů. Laboratoře v pondělí provedly 7537 testů na koronavirus, což je po dnech volna zhruba dvojnásobný počet. Nákazu prokázaly u 0,7 procenta testovaných. Celkový počet testů je 314 138.
Lidé nebudou muset od 25. května venku nosit roušky. Nutné zůstávají dvoumetrové rozestupy
Číst článek
V Česku dosud s koronavirem zemřelo 282 lidí. Laboratoře v pondělí potvrdily 53 nových případů nákazy. Od půlnoci do dnešních 17.30 přibylo dalších 22 případů, celkem jich tedy je 8198. Vyléčilo se celkem 4865 nakažených.
Aktuálně je nakažených koronavirem 3051 lidí. Počet lidí, kteří jsou kvůli covidu v nemocnici, se od 4. května drží pod 300. V úterý ráno bylo hospitalizováno 236 lidí, z toho 44 bylo ve vážném stavu. Proti pondělí je to o tři hospitalizované a dva těžké stavy více.
Povinnost nosit roušky zůstane po 25. květnu pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a dále pro vnější prostory v případě, že se alespoň dvě osoby nacházejí ve vzdálenosti bližší než dvou metrů. Nebude se to týkat členů domácnosti.
Od úterý 12. května ministerstvo přidalo do opatření nosit roušku výjimku pro účastníky přijímacích řízení a členů zkušebních institucí na školách, a také u účastníků státních zkoušek na vysokých školách při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a maximálně 15 osobách v místnosti.
Výjimku ministerstvo přidalo také pro pacienty a zdravotnické pracovníky, kteří nebudou muset mít roušku po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.
Text pokračuje pod online reportáží.
Nejvíce nakažených laboratoře zaznamenaly dosud v Praze, a to 1847. Více než 1000 případů hlásí ještě Moravskoslezský kraj.
V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nejvíce nakažených v Karlovarském kraji (145,62), následuje Praha a Olomoucký kraj. Naopak nejlépe na tom jsou jižní Čechy, kde na 100 tisíc obyvatel připadá zhruba 28 nakažených.
K životu před pandemií se nejrychleji vrací ve Frýdku-Místku, ukazují data. Podívejte se, jak to vypadá u vás
Číst článek
Počet úmrtí s covidem-19 se už téměř měsíc pohybuje denně v jednotkách lidí. Nejvíce úmrtí připadá ve statistikách na 8. duben, kdy v nemocnicích s covidem zemřelo 14 lidí. O posledním prodlouženém víkendu zemřelo s covidem deset lidí – čtyři v pátek, v sobotu tři a v neděli také tři.
Nejvíce obětí připadá na hlavní město, kde od března zemřelo s covidem 93 lidí, následuje Moravskoslezský kraj se 44 mrtvými. Jedinou oběť eviduje Zlínský kraj.
Většina obětí připadá na seniory, lidí starších než 65 let zemřelo s koronavirem 251. Dvě nejmladší oběti jsou ve věkové skupině od 25 do 34 let.
První tři případy koronaviru v Česku byly odhaleny 1. března. Díky zlepšování situace v posledních týdnech vláda postupně ruší restriktivní omezení, které zavedla v březnu.
V pondělí se po dvouměsíční přestávce otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra i třeba kadeřnictví. Další vlna uvolňování by měla následovat za dva týdny. Od 25. května budou lidé moci chodit venku za určitých podmínek bez roušky.