Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Králové preferenčních hlasů:
výsledky Grolicha a Kuby nemají v historii krajských voleb obdoby. Skokanem roku je Havlíček

Praha | Jakub Grim a Petr Kočí |

Čtěte celý článek

Hlavní hvězdy letošních krajských voleb – jihomoravský Jan Grolich (KDU-ČSL) a jihočeský Martin Kuba (ODS) – neovládli tabulky voličských „kroužků“ jen letos. Podařilo se jim totiž dosáhnout na historický výsledek. Úspěch obou zmíněných vynikne i ve srovnání v celkově třetí nejvíce preferovanou kandidátkou letošních voleb, středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN), která je v historických tabulkách až čtrnáctá.

Nezpochybnitelným vítězem letošních krajských voleb je hnutí ANO, v žebříčku nejvíce preferovaných kandidátů ale museli jejich lídři ustoupit vládním hejtmanským hvězdám.

Absolutně nejvyšší počet kroužků získal jihomoravský hejtman v čele kandidátky Spolu Jan Grolich (KDU-ČSL), konkrétně dostal 46 854 preferenčních hlasů. Na jižní Moravě obsadili lidovci první tři místa, s odstupem druhý byl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (8188) a třetí starostka Hrušek Jana Filipovičová (6037). Lídryně druhého hnutí ANO Ivana Solařová získala až čtvrtý nejvyšší počet kroužků: 6004.

Hlavní vítězové voleb: dominance ANO, návrat komunistů, ale i úspěch silných ‚vládních‘ hejtmanů

Číst článek

Podle Grolicha se na jižní Moravě podařilo voliče přesvědčit, že krajské volby nejsou o vyřizování účtů s vládou. „Proto se kampaň jmenovala Akce hejtman, museli jsme na první dobrou lidem ukazovat, že je to o volbě hejtmana,“ řekl.

Na druhém místě v celorepublikovém srovnání pak byl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který porazil své spolustraničky Dagmar Škodovou Parmovou a Lucii Kozlovou rozdílem několika tříd. Získal 38 544 kroužků, zatímco ony na druhém a třetím místě desetkrát méně. Lídr ANO Roman Kubíček byl až čtvrtý se ziskem 2736 preferenčních hlasů.

Mimořádné výsledky Grolicha s Kubou vyniknou i při srovnání s minulými krajskými volbami. V nich získali nejvíce preferenčních hlasů středočeští Martin Kupka (ODS, 13 434) s Vítem Rakušanem (STAN, 12 243).

Grolich byl na stupních vítězů už před čtyřmi lety, jeho tehdejších 12 172 preferenčních hlasů bylo ale zhruba čtyřikrát méně než letos.

V rámci interaktivních kandidátek si můžete proklikat a porovnat kandidující i výsledky ze všech sedmi krajských voleb od roku 2000. Server iROZHLAS.cz interaktivní kandidátky připravil na základě otevřených dat Českého statistického úřadu. Můžete v nich vyhledávat, filtrovat a třídit jména nejen napříč stranami a koalicemi, ale i ve všech dosavadních krajských volbách.



„V krajských volbách se silně projevila personalizace české politiky. Tam, kde kandidovaly výrazné osobnosti typu Grolicha nebo Kuby, tam se těmto politikům povedlo kriticky oslabit ostatní strany současné koalice a mobilizovat podporu pro sebe. Tam, kde se tohle nepovedlo, většinou uspělo právě ANO,“ popsal v povolebním rozhovoru politolog Aleš Michal.

Hnutí ANO už nenabízí jen Babiše, neúspěch Fialovy vlády umocňuje fiasko Pirátů, analyzuje volby politolog

Číst článek

Letošní zisky Grolicha a Kuby jsou rekordní i v porovnání s předchozími šestery krajskými volbami. Dosud držel prvenství někdejší hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který v roce 2008 získal 34 174 kroužků. Druhý byl dlouhá léta David Rath (ČSSD), který ve stejném roce od Středočechů získal 26 313 preferenčních hlasů.

Úspěšná Pecková i skokan Havlíček

S odstupem za Grolichem a Půtou letos skončila v absolutním počtu preferenčních hlasů obhajující hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, kterou voliči ocenili 18 229 preferenčními hlasy.

Čtvrtý pak byl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) se 17 674 hlasy a pátý pak největší skokan voleb – místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Ten kandidoval ve středních Čechách z posledního místa, získal přes 12 tisíc kroužků a přeskočil i lídra Tomáše Helebranta, jemuž udělili voliči „pouze“ 5477 kroužků.

„Nejde o Havlíčka. Tvrdil jsem, že nemůžu být hejtmanem. Moje práce je ve stínové vládě, ve Sněmovně, ve vedení ANO. Jsem připraven být v zastupitelstvu a pomáhat hejtmanovi,“ odmítal Havlíček tuto možnost v rozhovoru pro Radiožurnál.

Lídry ANO přeskočili spolustraníci ještě v Plzeňském a Libereckém kraji. Lídr v prvním jmenovaném kraji, poslanec Kamal Farhan, se svými 4573 kroužky nestačil na primátora Plzně Romana Zarzyckého, který skočil díky 5159 hlasům ze sedmé pozice na první. Kandidátem na hejtmana však Farhan zůstal.

5:29

ANO v krajích uspělo extrémně nad očekávání, noc měli mnozí z nás pracovní, řekl Havlíček

Číst článek

V Libereckém kraji pak lídra ANO, poslance Davida Pražáka, překonala starostka České Lípy Jitka Volfová. Krajským vítězem v kroužkování však byl dlouholetý hejtman Martin Půta (SLK, 7788).

Specifická byla situace v Ústeckém kraji, kde hnutí ANO chyběl původní lídr Marek Hrabáč. Voliči si ale toho náhradního našli a poslechli tak stranické vedení, které jím jmenovalo exministra životního prostředí a poslance Richarda Brabce, jenž „lídroval“ až ze třinácté pozice. V kraji získal nejvyšší počet preferenčních hlasů: 6772.

Vondrák, Netolický i Čunek

Celkově šestý nejvyšší počet preferenčních hlasů získal v Moravskoslezském kraji lídr kandidátky Starostů a osobností pro kraj Ivo Vondrák. Před čtyřmi lety, kdy ještě v barvách hnutí ANO obhajoval hejtmanský post, získal 9927 kroužků, zatímco letos 9800.

V Pardubickém kraji získal o parník nejvíce preferenčních hlasů hejtman Martin Netolický. V sousedním Královéhradeckém kraji udělal velký skok náchodský starosta Jan Birke (SOCDEM), který na kandidátce koalice Hlas samospráv postoupil z 16. místa na první a předstihl i lídra Jiřího Štěpána (SOCDEM).

Nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů v Královéhradeckém kraji získal lídr koalice Silní lídři pro kraj, hejtman a senátor Martin Červíček (ODS, 7569). Za ním skončil ze stejné kandidátky náměstek hejtmana a poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL, 4712). Třetí byl lídr hnutí ANO Petr Koleta s 2461 preferenčními hlasy.

Lídr lidovců ve Zlínském kraji Jiří Čunek sice má své pevné voličské jádro, už se mu ale nedaří sílit. V posledních čtyřech krajských volbách jako lídr získal nejprve v roce 2012 10 995 kroužků, o čtyři roky později 14 468, po období v čele kraje jako hejtman ale v roce 2020 už získal jen 9083 a letos ještě méně: 8103.

2:46

Rakušan: Starostové rostou. Aby mohla příště vzniknout podobná vláda jako dnes, musíme posilovat

Číst článek

Jinak ve Zlínském kraji nejvíce bodoval obhajující hejtman Radim Holiš, který získal 9695 kroužků, což byl sedmý nejvyšší počet v celých volbách.

Ze sedmi mohykánů zbyli čtyři

V letech 2000–2024 bylo celkem sedm politiků, kteří uspěli ve všech pěti krajských volbách a získali pokaždé post krajského zastupitele. Letos ale tři z nich už znovu neuspěli, přestože se o znovuzvolení ucházeli.

Starosta Božího Daru a bývalý senátor Jan Horník seděl v Karlovarském zastupitelstvu už za SNK ED, Alternativu nebo STAN. Letos za Hlas pro Karlovarský kraj neuspěl, tento subjekt získal jen 1,2 procenta hlasů. Neuspěli ani bývalá jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (SOCDEM) nebo komunista Miloš Tita v Libereckém kraji.

Naopak předseda Senátu a bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil bude pokračovat ve funkci krajského zastupitele, který drží už 24 let. Dokonce získal třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů v kraji a poskočil na druhé místo až z 26. pozice.

Druhým dále fungujícím doyenem krajské politiky je komunista Josef Babka, který se díky 1278 kroužkům dostal z desátého místa na druhé. V letech 2008–2012 byl radním kraje, v letech 2012–2016 pak dokonce 1. náměstkem hejtmana.

„Jsem funkčně nejstarší zastupitel jak v městě Ostravě, tak v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje. Nikdo jiný, kdo byl na počátku zřízení kraje, už tam není. Jsem v kraji zřejmě poměrně známá osoba,“ vysvětlil ČTK 68letý Babka.

Dalšími dvěma úspěšnými veterány krajské politiky jsou pak i dosluhující náměstci Karel Jakobec (ODS) v Karlovarském kraji a Vladimír Novotný (SOCDEM) na Vysočině.

Jakub Grim a Petr Kočí

Související témata: preferenční hlasy, interaktivní kandidátky, Krajské volby 2024, Jan Grolich, Martin Kuba, Karel Havlíček, Petra Pecková