Lahve z nelegálního skladu ve Zlíně obsahovaly jedovatý destilát. Výrobce policie obvinila
V nelegálním skladišti ve Zlíně skutečně byly lihoviny s jedovatým metanolem. Policisté v garáži na sídlišti Jižní Svahy zabavili 500 lahví a padělky etiket. Muž, který v garáži míchal a stáčel do lahví alkohol s obsahem metanolu, již čelí obvinění. V případě prokázání viny mu hrozí až osm let vězení. V souvislosti s otravami dosud čelí obvinění pět osob.
Osmnáct lidí už po vypití jedovatého alkoholu zemřelo. Na Zlínsku se metanolem otrávilo 11 lidí, dvě ženy nepřežily.
Jednapadesátiletý muž, který jedovatý alkohol s obsahem metanolu dodával do místní večerky na sídlišti Jižní svahy, čelí trestnímu stíhání za přečin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, přečin neoprávněného podnikání a přečin porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.
Že zabavené lahve z nelegálního skladu ve Zlíně obsahovaly nebezpečný metylalkohol, potvrdil večer v České televizi šéf speciálního policejního týmu Václav Kučera.
O problému otrav metylalkoholem a případné prohibici mluvili na Rádiu Česko ministr zemědělství Petr Bendl z ODS a Michal Hašek, poslanec, hejtman Jihomoravského kraje, stínový ministr zemědělství
„Ano, je potvrzen metylalkohol. Budou prováděny další expertízy z hlediska poměru metylu s alkoholem, abychom zjistili souvislosti v rámci výskytu v celé republice,“ řekl Kučera.
V garáži na zlínském sídlišti Jižní Svahy policisté odhalili míchárnu, stáčírnu a zároveň sklad pančovaných lihovin. Už také obvinili provozovatele místní večerky, kde lidé otrávení metanolem alkohol zakoupili.
Několik nebezpečných lahví mohou mít ještě lidé u sebe doma. Policisté proto varují před konzumací těchto lihovin. Na falešných etiketách jsou nápisy Lašský tuzemák, Extra jemná vodka Lunar, Albánská borovička a Meruňka, upřesnil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.
V nejpostiženějším Moravskoslezském kraji už lékaři mohou pacientům otráveným metylalkoholem nasadit speciální lék. Jde o šetrný protijed, který do Česka přivezl norský toxikolog. Podávat se má novým pacientům jako první pomoc.
Lékaři už mohou podávat pacientům otráveným metanolem speciální lék
Číst článek
V České republice s ním ale zatím zkušenosti nejsou. Pro 20 balení léku, která by měla stačit pro čtyři pacienty, vyrazilo včera odpoledne auto do Prahy. Teď už je lék v Městské nemocnici Ostrava. Podle jejího mluvčího Jiřího Maléře bude k dispozici všem zdravotnickým zařízením v kraji.
„Pokud do některé z okolních nemocnic přivezou pacienta s otravou metylalkoholem a nemocnice bude chtít využít tento lék, tak bude kontaktovat náš urgentní příjem nebo oddělení ARO a odtud se jí ten lék okamžitě odveze.“
„Ten lék by měl nahradit alkohol, který se používá v tuto chvíli, měl by být k pacientu šetrnější, měl by být stejně účinný, ne-li účinnější,“ uvedl Maléř.
Kvůli otravám metanolem bude dnes znovu zasedat krizový štáb. Zhodnotí, zda zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích zabránil šíření otrav. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 nevidí zatím úplnou prohibici jako šťastné řešení. Nevyloučil ale, že by mohla být vyhlášena třeba jen pro některá města.
Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zatím jedná o úvahu. V případě, že by byla jakákoliv prohibice zavedena, byla by zde větší snaha zákaz obcházet a rizika by tím byla větší. Je proto třeba tuto otázku velmi zvažovat.
Polské úřady varují své občany před alkoholem z České republiky
Číst článek
„Jsem přesvědčen, že tyto věci nelze řešit dlouhodobou prohibicí, ale zpřísněním celého kontrolního systému,“ uvádí Michal Hašek, poslanec, hejtman Jihomoravského kraje, stínový ministr zemědělství z ČSSD.
„Ministerstvo zemědělství již dlouhodobě připravuje nový zákon o potravinách, který se zabývá kvalitou potravin. Zjednodušuje kontrolní systém a tudíž zmenšuje rizika, že se něco takového objeví. Protože to se netýká jen lihovin, ale i potravin,“ říká Bendl s tím, že by se nový zákon měl do parlamentu dostat v řádu týdnů.