Lidé se mohou v Praze seznámit se satelitním navigačním systémem Galileo

Co bude umět systém Galileo a co jeho centrála v Praze dělá dnes, ukazuje evropská agentura GSA na dni otevřených dveří. Návštěvníky čekají až do 17 hodin v sídle agentury v pražských Holešovicích nejen přednášky, ale třeba i filmy s vesmírnou tematikou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deno otevřených dveří se koná v sídle evropské agentury GSA v Praze-Holešovicích

Deno otevřených dveří se koná v sídle evropské agentury GSA v Praze-Holešovicích | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ve vstupní hale visí nad hlavami návštěvníků ústřední exponát, přesný model satelitu systému Galileo. Takový, jaký by ho viděl kosmonaut ve vesmíru, jen o polovinu menší.

Na dotykových panelech v atriu centrály agentury GSA si mohou zájemci ve videoklipech prohlédnout možnosti využití satelitního navigačního systému Galileo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské sídlo agentury GSA představuje satelitní navigační systém Galileo. Co čeká návštěvníky dne otevřených dvěří, zjišťoval Pavel Nová

„Lidé se někdy ptají, proč se utrácejí takové peníze ve vesmíru, když nám to nepřinese víc pracovních příležitostí. To je důvod, proč tady neukazujeme rakety a jak se létá do vesmíru, ale co Galileo přinese v dopravě, zemědělství a dalších oborech,“ vysvětluje Dona Reay, šéfka komunikace agentury GSA.

Nejde jen o přesné určování polohy pro navigaci v autech, ale třeba o rychlé vyhledávání lodí nebo letadel v nouzi, lepší kontrolu stavu rostlin na polích, v sadech nebo na vinicích, řízení dodávek materiálu pro výrobu nebo třeba pro bezpečnější provoz na železnici. O mnoha dalších využitích přitom podle Dony Reay dnes nemáme ani tušení.

„Až budou v budoucnu systémy GPS a Galileo fungovat zároveň, může to přinést úplnou záplavu nových aplikací. Podobně jako se to stalo s webovými stránkami. Nejdřív se nevědělo, k čemu budou dobré a pak najednou přišla přímo exploze nápadů na jejich využívání,“ říká Dona Reay.

Návštěvníci uvidí model satelitu systému Galileo | Foto: Pavel Novák

To, že spolu mohou americký systém GPS a evropský Galileo komunikovat a vzájemně se doplňovat, je podle výkonného ředitele agentury GSA Carla des Doridese jednou z hlavních výhod Galilea. Uživatel mobilu nebo autonavigace bude moci využívat služeb systému, aniž by si musel něco dokoupit nebo svoje přístroje nějak přenastavit.

„Galileo je trochu jinačí než ty ostatní navigační systémy, protože my jsme otevření, veřejní a nejsme vojenští,“ doplňuje vládní zmocněnec pro spolupráci s agenturou GSA Karel Dobeš.

Návštěvníci dne otevřených dveří v sídle agentury se také mohou přenést do světa fantazie. V jednom ze sálů poběží české filmy s vesmírnou tématikou, například Na Kometě režiséra Karla Zemana nebo Ikarie X-B1 podle povídky Stanislava Lema. Na děti čeká soutěž v kreslení a také vypouštění bublinového satelitu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme