Česko by mohlo Litvě pomoci s přílivem migrantů z Běloruska vysláním policistů či penězi, řekl Hamáček

Česká republika by mohla v případě potřeby pomoci Litvě kvůli přílivu migrantů z Běloruska finančně či vysláním policistů. Situací se v pátek ráno zabývala Bezpečnostní rada státu, řekl novinářům ve Sněmovně vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Konkrétní materiál resortů vnitra a zahraničí by podle něj mohla v pondělí projednat vláda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček odchází z jednání vlády.

Jan Hamáček odchází z jednání vlády. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je jasné, že je potřeba Litvě pomoci. Běloruský režim dováží organizovaně do Běloruska migranty ze Středního východu, ze Střední Asie. Potom je pouští na litevskou hranici,“ řekl Hamáček.

Hlavní část pomoci by měla podle něj jít z Evropské unie. „Ale i na národní úrovni jako Česká republika, stejně jako pomáháme v Severní Makedonii nebo ve Slovinsku, jsme připraveni v případě potřeby pomoci jak finančně, tak vysláním policistů,“ dodal. Například do Severní Makedonie vysílá policie své příslušníky od roku 2015 na základě bilaterální spolupráce se zeměmi zasaženými migrační krizí.

Litva zaznamenává na hranici s Běloruskem rekordní počet žadatelů o azyl. Ze situace obviňuje Minsk

Číst článek

Na dotaz, zda už je v úvaze konkrétní počet policistů, kteří by mohli na hranici pomáhat, Hamáček řekl, že zatím Česko čeká na reakci litevské strany. „Obecně se kontingenty pohybují v řádu desítek policistů. Pokud by měli zájem o takovýto kontingent, jsme ho schopni vyslat buď v rámci Frontexu, nebo bilaterálně,“ poznamenal. Frontex je Agentura EU pro ochranu hranic.

„To samé platí o financích. Evropská komise by měla pomoci financovat pohraniční stavby, které se tam budou muset dělat, ale jsme připraveni pomoci i napřímo,“ dodal Hamáček.

Vicepremiér také připomněl čtvrteční radu ministrů vnitra EU, kde se situace probírala. Společně s Dánskem, Nizozemskem a Rakouskem Česko Litvu jednoznačně podpořilo, uvedl na twitteru.

Na radě ministrů vnitra EU společně s Dánskem, Nizozemím a Rakouskem jednoznačně podpořili Litvu, která čeli organizovanému pokusu běloruského diktátora Lukašenka vysílat přes její území do EU ilegální migranty. Jsme připraveni vyslat do Litvy i kontingent @Policie ČR

16:15 – 15. 07. 2021

9 122

Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní běloruský režim z toho, že cíleně umožňuje migrantům přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Premiérka Ingrida Šimonytéová minulý týden naznačila, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu.

V Litvě bylo podle údajů z počátku týdne v blízkosti hranic s Běloruskem letos zadrženo již 1676 cizinců, více než dvacetinásobek loňského počtu, poznamenal server Delfi.lt.

Kromě situace na litevsko-běloruské hranici se podle Hamáčka Bezpečnostní rada státu věnovala standardním bodům a bezpečnostní situaci v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme