LN: V Česku chybějí vakcíny proti dětské obrně

Lidové noviny obviňují úřady z neschopnosti při zajištění nového typu vakcíny proti dětské obrně. Za dovolenou o prázdninách Češi utratí rekordní množství peněz, konstatuje Mladá fronta Dnes. Má být lék Kalicor, který zneužívají vařiči drog, dostupný v lékárnách? Odpovědi hledalo Právo. Hospodářské noviny se věnují módním trendům - mužům by podle listu neměly chybět kapesníčky v klopě saka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Desetitisíce dětí v celém Česku od začátku roku marně čekají na přeočkování proti přenosné dětské obrně, informují o tom Lidové noviny. Důvodem je neschopnost úřadů zajistit nový typ vakcíny, na kterou musí lékaři od letoška přejít. Ministerstva financí a zdravotnictví se nedokázala dohodnout s výrobcem na její ceně.

Až do loňska dostávaly děti protilátky proti nemoci vakcínou živé kultury podávané ve formě kapek. Používání živé vakcíny ale Světová zdravotnická organizace potlačuje kvůli možným rizikům. Požaduje, aby lékaři nejpozději do příštího roku přešli na nový typ s neživou kulturou, který se aplikuje injekčně.

Zatímco v okolních státech se vakcína prodává za šest až sedm eur, český limit byl dvě eura. Výrobce teď dokonce hrozí stažením vakcíny z Česka. Lékaři ale upozorňují, že je problém třeba rychle řešit. Kdyby prý měli přijít o celý rok, bylo by pak organizačně velmi složité ztrátu dohnat. Nakumulovaly by se minimálně tři ročníky dětí najednou, píší Lidové noviny.

Za tři týdny začnou prázdniny, Češi se chystají na dovolenou a jak odhadují cestovní kanceláře, budou si letos užívat zas o něco víc než loni. Mladá fronta Dnes přináší čísla Asociace českých cestovních kanceláří. Podle nich loni průměrný Čech utratil za prázdniny v zahraničí necelých 14 tisíc korun a letos to bude ještě o sedm stovek víc.

Leckterý Čech si na to vzpomene: Po osmnácti hodinách strávených v autobusu se dotrmácel do Chorvatska, rozbalil stan a konzervy - a místní se na něj dívali skrz prsty. Dneska je všechno jinak. Jenže přesně v momentě, kdy si začali českých hostů v Chorvatsku hledět, přestávají Češi na břehy Jaderského moře jezdit.

Mladá fronta Dnes doplňuje, že éra nadšení z dovolené v cizině postupně pominula. V roce 2005 strávili poprvé po delší době Češi většinu dovolených v tuzemsku.

Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous chce, aby lék Kalicor, který zneužívají vařiči drog, už nebyl v lékárnách volně dostupný. Píše o tom Právo. Výrobci drog totiž z kalicoru získávají substanci piracetam, kterou buď prodávají jako pervitin, nebo ji do něj přimíchávají. Kalicor se užívá pro zlepšení činnosti mozku u starších lidí.

Odborník na drogovou problematiku Josef Douda Právu řekl, že o zneužívání Kalicoru zatím neví. Na české drogové scéně ale vidí jiné nebezpečí. Výrazně klesla cena kokainu. Na černém trhu je ho nadbytek. Na druhou stranu se ale podle Doudy začínají čeští narkomani odvracet od heroinu. Místo něj užívají subutex, což je spojeno s menšími riziky.

A na závěr zajímavost o módě v byznysu ze stránek Hospodářských novin. Zatímco v Londýně, Vídni nebo Miláně je oblečení především symbolem, v Česku se obleky stále často nazývají manažerskými montérkami. Jedni z prvních, kdo si na nový styl oblékání museli po revoluci v tuzemsku zvyknout, byli zaměstnanci firem, které převzali jejich zahraniční partneři.

Pak se přizpůsobili i někteří podnikatelé a fialová saka a kravaty na gumičku postupně zmizely. Mimochodem, pokud nevíte, co teď v klasické pánské módě letí, pak to jsou podle Hospodářských novin kapesníčky v klopě saka. Jinak - tradičně nejvíc uvolnění jsou v oblékání lidé, kteří pracují v oblasti informačních technologií. Pracovat v internetové firmě v obleku je prý podezřelé.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme