Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ludvík podává stížnost k Ústavnímu soudu na vazbu v motolské kauze. Advokátka kritizuje její odůvodnění

Bývalý ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík podal ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů o jeho vzetí do vazby. Sdělila to ve středu Ludvíkova advokátka Simona Kadlecová. Soudy podle ní porušily klientovo právo na spravedlivý proces, protože odůvodnění rozhodnutí jsou zcela vágní a neurčitá a nesplňují základní náležitosti, které vyžaduje trestní řád.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel nemocnice Motol Miloslav Ludvík obviněný v kauze veřejných zakázek Fakultní nemocnice v Motole u Obvodního soudu pro Prahu 5, který rozhodoval o jeho vzetí do vazby

Bývalý ředitel nemocnice Motol Miloslav Ludvík obviněný v kauze veřejných zakázek Fakultní nemocnice v Motole u Obvodního soudu pro Prahu 5, který rozhodoval o jeho vzetí do vazby | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ludvík je ve vazební cele od konce února, a to v souvislosti s korupční kauzou, jež se týká nemocničních zakázek.

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá Ludvíka za dotační podvod, poškození finančních zájmů EU, dvojnásobné přijetí úplatku a pokus o praní špinavých peněz. V případě prokázání viny mu hrozí až 12 let vězení.

Do vazební cely jej poslal Obvodní soud pro Prahu 5, a to kvůli obavám z toho, že muž uteče před spravedlností, bude pokračovat v trestné činnosti nebo zkusí ovlivňovat svědky. Následnou Ludvíkovu stížnost zamítl pražský městský soud.

Ludvík, Jansta i Budínský zůstanou ve vazbě. Soud zamítl všechny stížnosti obviněných v kauze Motol

Číst článek

Podle Kadlecové chybí v rozhodnutích obou soudů jakékoliv konkrétní skutečnosti, které by mohly vést k těmto obavám. „Nadto Městský soud v Praze naprosto ignoroval veškeré naše námitky uvedené ve stížnosti, vůbec se jimi nezabýval, natož aby se s nimi vypořádal,“ podotkla advokátka.

„Tím oba soudy nedostály svým povinnostem rozhodnutí pochopitelně a přesvědčivě odůvodnit. Bylo porušeno právo na spravedlivý proces a významným způsobem zasaženo do osobní svobody klienta,“ zdůraznila.

Z písemných usnesení soudů vyplývá, že obvodní soud ve výroku částečně pomíchal vazební rozhodnutí ohledně Ludvíka a jeho spoluobžalovaného náměstka Pavla Budinského. Podle advokátky se spletl například ohledně nabízených záruk – Ludvík navrhoval nahradit vazbu zákazem vycestování a elektronickým náramkem, zatímco Budinský nabízel mimo jiné peněžitou kauci.

Obvodní soud navíc podle Kadlecové mechanicky převzal závěry policistů, protože stíhané skutky jsou postavené zejména na odposleších a sledování, s nimiž se soud neměl možnost podrobně seznámit. Advokátka odmítla i tvrzení, že by Ludvík měl vazby v zahraničí – zdůraznila, že tam nemá žádný majetek ani v cizině nikdy nežil.

5:43

Nové detaily kauzy Motol: policie zajistila majetky za více než 100 milionů, aktéři si stěžují u soudu

Číst článek

Další stížnosti

Ludvík si podával stížnost také proti zahájení trestního stíhání. Státní zástupkyně o ní podle Kadlecové zatím nerozhodla, stejně jako o stížnostech ostatních z celkem 18 obviněných. „Někteří obhájci podmínili odůvodnění stížností svých klientů tím, že budou mít k dispozici alespoň přepisy odposlechů a videonahrávek. Ty nám byly ze strany policie poskytnuty minulý týden,“ vysvětlila právnička.

Dodala, že doposud obhájci znali jen částečný obsah přepisů, a to pouze z médií, kam unikaly informace z trestního spisu. Zároveň poukázala na to, že od obhájců tedy tyto informace uniknout nemohly, protože je v tu dobu vůbec neměli k dispozici.

„Pro nás jsou samozřejmě nejpodstatnější originální nahrávky. V tomto směru jsme však od policie zatím nedostali informaci, kdy nám tyto materiály budou předány,“ uzavřela s tím, že aktuálně policisté vyslýchají svědky.

Bývalý kriminalista o kauze Motol: Selhala jakákoliv vnější i vnitřní kontrola. Obviněných určitě přibude

Číst článek

Kriminalisté tvrdí, že se Ludvík a exnáměstek Budinský nechali uplácet od různých dodavatelů nemocnice, ať už zajišťovali stavební zakázky, úklidové služby či řemeslnické práce. Odevzdávání části peněz bylo údajně předem dohodnutou podmínkou pro platnost příslušných smluv.

Spoluobviněný právník Miroslav Jansta pak údajně dvojici nemocničních manažerů pomohl nezákonně získané peníze legalizovat. Po únorové policejní razii odvolal Ludvíka z ředitelské funkce ministr zdravotnictví. Policie zatím 18 obviněným zajistila celkové majetky v hodnotě přes 100 milionů korun. Ludvíkovu stížnost proti zajištění následně odmítl českobudějovický krajský soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme