Majitelé aut řeší problémy s rozpadajícími se nálepkami technické a emisní kontroly

Někteří majitelé aut na Vysočině se potýkají s nepříjemnými problémy s odpadávajícími částmi zelených a červených nálepek, které na zadní registrační značce osvědčují, že vozidlo má platnou technickou a emisní prohlídku. Jedná se ale o celorepublikový problém. Tím, kdo má nálepky na starosti, je ministerstvo dopravy, které o tomto problému ví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola emisí

Kontrola emisí | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

„Zjistili jsme, že se tak děje, patrně v souvislosti s vývojem technologie třeba v oblasti čištění, kde myčky používají jiné čisticí prostředky. Pak může docházet k tomu, že ty prostřední části vypadávají,“ konstatuje Zdeněk Neuhauser.

Řidič ale musí obecně vždy prokázat, že auto má platnou technickou kontrolu, což se prokazuje právě nálepkami na zadní značce. Protože se jedná o obdobný případ, jako když doma zapomeneme doklady, ale řidičské oprávnění máme, hrozí řidiči obecná pokuta do 2000 korun na místě nebo 1500 - 2500 korun ve správním řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s rozpadajícími se nálepkami ministerstvo dopravy ví, řešení ale přijde až v polovině roku

V případě, že se dostaneme do situace, kdy po nás policista bude chtít pokutu zaplatit, lze doporučit s přestupkem nesouhlasit, protože vina není na naší straně, pakliže jsme nálepku nepoškodili úmyslně, a vše následně vysvětlit ve správním řízení. Tam by k tomu, jak k této situaci došlo, měli přihlédnout a od postihu upustit.

„Přesto, pokud řidič přijde na to, že známku nemá úplnou, doporučujeme s sebou vozit protokol, kde bude moct dokázat, že má STK i emise v pořádku, a rozhodně bezodkladně navštívit Stanici technické kontroly a nechat si vystavit duplikát, což vyjde v řádu na několik desítek korun,“ doplňuje Neuhauser.

Třeba vydání duplikátu nálepky o absolvování technické kontroly stojí 50 korun. Ty nám ale nikdo neuhradí.

„V době, kdy byl tento výrobek schválen, plně odpovídal všem požadavkům, vše bylo vyzkoušeno a v pořádku. Pravděpodobně s vývojem technologií čištění mohlo dojít ke změně a muselo by se to pak posuzovat případ od případu. Neumím si dost dobře představit, že by ministerstvo proplácelo řidičům nějaké peníze za problémy s tímto spojené.“

Stanice technické kontroly na Vysočině plní řidiči rozčilení kvůli známkám

Číst článek

Ministerstvo už ale tuto nepříjemnou situaci řeší.

„Vyvázalo se z bývalého smluvního stavu, který trval přibližně deset let, což už samo o sobě není úplně standardní. V minulém roce bylo vypsáno nové výběrové řízení, v něm byla vybrána nová firma a vybrán nový výrobek, který byl otestován i na povětrnostní vlivy. Nový bude i v tom, i když design zůstane stejný, že bude obsahovat kód, podle kterého se budou dát známky dohledat. To znamená, že bude možné zjistit, které STK známku vydalo, což přispěje k monitorování pohybu známek.“

V současné době ale ještě dobíhá stará smlouva a nálepky, které se mohou poškodit, budou vydávány až do rozdání zásob, tedy zhruba do poloviny roku. Pak už budeme dostávat nové.

Petr Jansa, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme