Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Mapa středních škol v České republice se změní

Míst na středních školách bude po prázdninách méně. Kraje totiž po dohodě s ministerstvem školství některé z nich slučují. Může za to nedostatek žáků. Pro děti by tak v budoucnu mohlo být těžší na střední školu se dostat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída

Školní třída | Foto: Stock.xchng

České střední školy jsou podle výroční zprávy České školní inspekce naplněné v průměru z 64 procent, někde jen ze 60. Šéf úřadu Josef Dobeš už dříve řekl, že sloučením se zvýší kvalita středoškolského vzdělání a ušetří se peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slučování některých středních škol informovala ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Klára Bílá

„Jestliže dneska máme informaci, že máme střední školy naplněny z 60 procent, tak je to velmi špatné. Ministerstvo tam platí zaměstnance, kraje tam platí provoz. Obě strany krvácí a pro obě strany je to neefektivní,“ uvedl ministr školství.

Na slučování škol se Dobeš s hejtmany dohodl v lednu. Kolik se jejich ale skutečně sloučí, ministerstvo zatím neví. Je to totiž v kompetenci krajů, které jsou zřizovateli středních škol.

Na jihu Moravy zaniknou tisíce školních míst

Původní dohoda zněla na 100 škol. Jisté ale je, že sloučení škol se nevyhne jižní Moravě. Tam má letos zaniknout 2500 míst na středních školách, které zřizuje kraj. Jihomoravští zastupitelé už také schválili sloučení například Mikulovského gymnázia se Středním odborným učilištěm. Další změny ve všech typech škol přijdou podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka v září. Kritériem při redukci bude to, jaký je o jednotlivé školy zájem.

„Přivíráme oči jenom z důvodů, které jsme si nastavili už dříve jako kritéria, která chceme udržet. Chceme udržet některé učební obory anebo některé střední odborné školy. Když budu mluvit o těch učebních oborech, budeme tam počítat i s tím, že budou velmi málo naplněné třídy, ale budeme chtít uchovat řemeslo jako takové,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

Na Ústecku se slučuje, na Liberecku minimálně

Například Ústecký kraj slučuje školy už několik let. Po poslední, červnové vlně slučování má podle představ vedení kraje v regionu zůstat 44 páteřních škol zřizovaných krajem. V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. Od snížení tohoto počtu si slibuje hlavně kvalitnější školství a úsporu peněz, protože ubývají žáci. Zatím se uvažuje o sloučení děčínského gymnázia s obchodní akademií, proti tomu se však ostře postavili studenti.

Zastupitelé Libereckého kraje dosud odhlasovali sloučení jen dvou středních odborných škol v České Lípě. Podle vedoucí školského odboru kraje Jiřiny Princové není toto rozhodnutí šťastné, protože kraj potřebuje kapacity snižovat. Už dnes mu totiž chybí peníze na financování školské sítě i na opravy budov.

„Bude skutečně docházet k takzvané divoké optimalizaci, a to proto, že dětí bude míň a míň, budou se přesouvat do takzvaně lukrativnějších oborů, ty budou muset ještě víc snížit svoji úroveň. Budou většinou umírat tradiční a trhem práce žádané obory, které ale nemají dostatečně dobrou image na to, aby byly jakoby vyhledávány,“ varuje Princová.

Za slučování některých škol ministr školství Josef Dobeš hejtmanům slíbil, že bez jejich souhlasu nepodpoří vznik dalších soukromých škol.

Klára Bílá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme