To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Vytvořil monopol moci, řekl Zeman na sjezdu KSČM
Prezident Miloš Zeman v sobotu na sjezdu KSČM připomenul oběti minulého režimu. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci," řekl Zeman třem stovkám delegátů sjezdu, který má zvolit nové vedení komunistické strany. A doplnil, že každý monopol vede k degeneraci. Připomenul současně popravené za komunistického režimu včetně členů strany.
Miloš Zeman zahájil svůj proslov na sjezdu KSČM oslovením „soudruzi, soudružky". Podle něj je „povinností prezidenta setkávat se s každým parlamentním subjektem, když ho pozve, vyslechnout ho, a říct mu svůj názor“.
Připomněl, že se takto zúčastnil již sjezdů SPD a ČSSD. Poté se začal popisovat historii levicových vlád a komunistické strany.
'Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto.' Přečtěte si, co řekl prezident na sjezdu KSČM
Číst článek
„To, čemu říkáte Vítězný únor, byl ve skutečnosti prohraný únor, protože vytvořil monopol moci. A podobně jako v ekonomii vede jakýkoliv monopol k degradaci. Odstraňuje soutěž, nevede tlak na konkurenci a vývoj a vzniká, já bych řekl, jakobínský teror,“ řekl Zeman.
Pak podle prezidenta následovalo nejprve odstranění oponentů, jako byl například Heliodor Píka nebo Milada Horáková, a poté i komunistů, například Rudolfa Slánského. „To nebyly omyly, to byly justiční vraždy,“ dodal prezident.
Na začátku roku 1968 pak podle Miloše Zemana komunistická strana „získala důvěru většiny národa“. „Nevynucenou, o to silnější. Tehdy jsem byl vyzván, abych vstoupil do KSČ, a rád jsem tomu vyhověl,“ popisoval prezident. Důvěru pak podle něj ztratili všichni, kdo se sklonili před okupanty.
„Vznikly čtyři kasty: stranící, nestraníci, vyškrtnutí, vyloučení. Nelituju těch dvaceti let, protože jsem se setkával se zajímavými lidmi,“ připomněl prezident své vyloučení z KSČ.
„Nicméně společnost jako celek zaostávala. Jestliže v 50. letech byla řada lidí uvržena do vězení a koncentračních táborů, tak v době takzvané normalizace se vyřazoval obrovský potenciál naší společnosti. Lidé nesměli pracovat ve svém oboru, děti nesměly studovat. Platilo kádrování, čím hloupější člověk, tím větší šance na úspěch,“ popsal Miloš Zeman.
Zatímco vítáme kardinála Berana, prezident je na komunistickém sjezdu, kritizoval Duka Zemana
Číst článek
Vyzval KSČM, aby si udělala svou vlastní hlubokou analýzu historie. „Nazval bych ji pokáním. Nezapomeňte, že pokání očišťuje a je předstupněm k normálnímu životu,“ doplnil Zeman.
'Děkuji za podporu'
Poděkoval také KSČM za podporu v prezidentské volbě. „Bylo to logické, protože jsem byl jediný levicový kanditát,“ řekl. Vyzval také delegáty, aby nepromarnili šanci podílet se na vytvoření vlády.
Závěrem řekl: „I když je to nepopulární, jsem stoupenec socialismu. Ale stoupenec demokratického socialismu. Není-li socialismus demokratický, není to socialismus.“
Zeman se zúčastnil sjezdu KSČM jako první prezident od listopadu 1989. Před Obecním domem v Nymburku na něj podle ČTK čekalo přes dvě stě protestujících.
Reakce delegátů
Komunisté přijali projev prezidenta Miloše Zemana rozdílně. Předseda Vojtěch Filip uvedl, že mu nevadila žádná pasáž. „To, že s některou částí jeho projevu nemusím souhlasit, neznamená, že neoceňuji to, že přijel na sjezd a poděkoval našim členům jako voličům, kteří se také zasloužili o to, že byl zvolen do funkce prezidenta," řekl novinářům Filip.
Dlouhý míří k Zemanovi. Šéf Hospodářské komory bude členem prezidentova expertního týmu
Číst článek
Skutečnost, že má Zeman na určité historické etapy jiný názor než Filip, prý není překážkou pro jejich další komunikaci.
Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika projev odpovídal prezidentovým názorům. Pokládá za rozhodující, že Zeman na sjezd přijel a k delegátům promluvil.
„Pro mě to znamená malý krok pro pana prezidenta, ale velký krok pro komunistickou stranu," řekl. Ohledně obsahu projevu Kováčik podotkl, že „je to starý Miloš Zeman, jak ho znám z řady jeho vystoupení a projevů". Zeman ale podle něho možná přeslechl usnesení KSČM z roku 1990, v němž se strana omluvila a které sebereflexi podle něho obsahuje.
Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, pokládá Zemanovo vystoupení za jednostranné. „Nebudu projev pana prezidenta nijak komentovat. Byl to podle mě jednostranně zaměřený projev," řekla bývalá poslankyně Semelová.
Sjezd KSČM v Nymburku: v prvním kole předseda zvolen nebyl, do druhého postoupil Filip a Skála
Číst článek
Naopak místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi, jenž se řadí k liberálnímu křídlu, se Zemanovo vystoupení líbilo. „Zeman se projevil skutečně jako demokratický socialista," řekl Dolejš.
Doufá, že KSČM má záležitost vyřešenou a nebude se vracet do dob, kdy panovaly pochyby o tom, že se distancuje od zneužívání moci v minulosti a že by se snad chtěla vracet k byrokratickým pořádkům. „Prohra byl monopol moci, byrokracie a nerespektování názorů lidí," dodal.
Někdejší poslankyně KSČM Soňa Marková uvedla, že Zeman vystoupil v očekávaném duchu, projev hodnotila jako povedený.
„Musím se hluboce sklonit před jeho schopností být nad věcí a s určitou dávku humoru říkat záležitosti, které přesně charakterizují určitý vývoj ve společnosti," uvedla Marková. Nesouhlasí ale se Zemanovým hodnocením nedávné minulosti.