Zemanův zdravotní stav bude sledovat nové lékařské konzilium. Členem bude i odcházející rektor Zima
O zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana se poradí nově vzniklé lékařské konzilium. Jedním z jeho členů je dosluhující rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, uvedly v úterý Seznam Zprávy. Konzilium by se poprvé mohlo sejít zřejmě koncem příštího týdne. Prezident se již déle než dva týdny léčí na klinice intenzivní medicíny v Ústřední vojenské nemocnici.
„Ano, jsem členem konzilia. Až se sejdeme a poradíme, vydáme vyjádření. Myslím si, že je to správné," uvedl pro Seznam Zprávy dosluhující rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který se jako lékař specializuje na klinickou biochemii a vnitřní nemoci.
Zemana v nemocnici navštívil ombudsman Křeček. ‚Není omezen v komunikaci ani právech,‘ uvedl
Číst článek
V nově vytvořeném sboru odborníků by mělo být zhruba devět lékařů. Vedle Zemanova ošetřujícího lékaře a šéfa Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala jsou mezi nimi odborníci se specializací na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha a také expert z oboru psychiatrie, napsal server.
Konzilium by podle Seznam Zpráv mělo příští týden dostat lékařské podklady k Zemanově stavu, které následně bude analyzovat a poradí se, jaký výstup učiní. Zima očekává, že sbor lékařů vydá k situaci prohlášení.
Zavoral inicioval sestavení multioborového konzilia minulý týden, uvedla v úterý v tiskové zprávě mluvčí Úsřední vojenské nemocncie Jitka Zinke. „Oslovil renomované osobnosti medicíny předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory,“ sdělila. Výstup z práce konzilia předpokládá nemocnice počátkem listopadu. Složení týmu zveřejnit nechce.
Zinke zároveň dodala , že lékařský tým, který nyní pečuje o Zemana, se schází minimálně jednou denně. A specialisté konzultují prezidentův stav s lékaři z dalších nemocnic.
Mírné zlepšení
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS minulé pondělí zveřejnil zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kterou si vyžádal, podle níž není Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech.
Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se mírně zlepšil, oznámila Ústřední vojenská nemocnice
Číst článek
Poslanci a senátoři proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu sněmovny podle článku 66 Ústavy.
V pátek nemocnice oznámila, že Zemanův zdravotní stav se díky komplexní léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil. Koncem prvního listopadového týdne Vystrčil požádá vojenskou nemocnici o další zprávu k prognóze Zemanova zdravotního stavu.
Prezident je v péči Ústřední vojenské nemocnice od neděle 10. října, podle Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.
Problémy s játry
Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly. Server iROZHLAS.cz s pomocí řady dobře informovaných zdrojů pak zrekonstruoval schůzky, které se den za dnem odehrávaly od konce srpna do poloviny října u lůžka prezidenta republiky Miloše Zemana.
Prezident pobýval v Ústřední vojenské nemocnici už v září, strávil tam osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze.
Radiožurnál a Deník N ale už dříve uvedly, že Zeman byl v nemocnici kvůli ascitu, tedy hromadění vody v břiše z důvodu problémů s játry. Že jsou potíže prezidenta spojené s játry, řekl už dříve i exprezident Václav Klaus.