Ministerstvo obrany chce prodat majetek za dvě miliardy korun
Resort obrany má letos v rozpočtu o 5 miliard méně než loni. Bude hospodařit s rozpočtem kolem 49 miliard korun a zůstane to tak i v dalších dvou letech. V této situaci ministr Alexandr Vondra představil své letošní záměry. Chce mimo jiné prodat 36 podzvukových bitevníků L-159 Alca, ale i další movitý a nemovitý majetek. Výnosy z prodeje by podle ministerstva měly dosáhnout 2,2 miliardy korun.
O prodeji 36 letadel ministerstvo aktuálně jedná se dvěma zeměmi. „Jednou z nich je Irák. Já tu nechci zacházet do podrobností, mohu ale říci jednu věc, že jsme tak daleko, jako jsme ještě nikdy nebyli. Já si myslím, že tu je naděje, že se nám v letošním roce podaří tento velký úkol vyřešit,“ řekl Vondra.
Hosty Ozvěn dne byl generální sekretář a ředitel sekce správy majetku ministerstva obrany Jan Vylita a poslanec ČSSD, člen výboru pro obranu a bezpečnost Antonín Seďa
Armáda chce také prodat zhruba tisíc armádních bytů a podzvukové bitevníky L-159. Generální sekretář ministerstva Jan Vylita odhaduje, že obrana jejich prodejem získá zhruba 1,5 miliardy korun. Zbytek peněz by mělo ministerstvo podle Vylity dostat z prodeje dalších položek:
„Pro rok 2011 plánujeme vyřadit 350 komodit movitého majetku, což představuje zhruba 750 tisíc kusů. Komoditou může být tank, ale i výstroj nebo součást oblečení. Plánujeme prodat přibližně 300 nemovitostí a pozemků. Celkově bychom rádi dosáhli výnosů z těchto položek zhruba ve výši 700 milionů korun.“
Člen sněmovního výboru pro bezpečnost Antonín Seďa z ČSSD ministerstvu vyčítá, že majetek prodává nekoncepčně a mělo by zvážit i případná bezpečnostní rizika. Se samotným prodejem letounů prý problém nemá. „Na druhou stranu je otázka určení destinace i z hlediska budoucí dlouhodobé spolupráce mezi daným státem a Českou republikou,“ říká Seďa.
Hostem pořadu Stalo se dnes byl i bývalý Náčelníka Generálního štábu Jiří Šedivý
„Co se týká prodeje armádních bytů a podobně, je otázka, kdo byty koupí. Zda to bude zase určeno jen vojákům z povolání anebo to hodlá ministr Vondra prodat soukromým firmám,“ dodal sociální demokrat.
Seďa zároveň tvrdí, že ministerstvo má nejdřív dopsat takzvanou bílou knihu, která řeší koncepci armády na příští roky, a pak se teprve zbavovat nepotřebného majetku: „Zbavovat se nepotřebného majetku bez toho, že bychom znali, jak bude Armáda ČR v budoucnu vypadat, si myslím, že je předčasné.“ Takzvaná bílá kniha má být hotová na jaře.
Podle bývalého Náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého by ale Bílá kniha neměla narýsovat, jak má přesně proběhnout vývoj armády: „Bílá kniha je koncepčně ideovým dokumentem, který říká co skutečně stát v oblasti bezpečnosti čeká, jakým směrem se budou vyvíjet hrozby a rizika, jak by na to měl reagovat stát a jak by v hlavních rysech měla vypadat Armáda ČR. Neměly by to být přesné organizační struktury. Kniha by měla v základních rysech ukázat armádu a požadavky na její schopnosti.“
Šetřit musí i Ústřední vojenská nemocnice
Ministerstvo obrany také plánuje zefektivnit hospodaření Ústřední vojenské nemocnice. Úředníci chtějí snížit náklady zdravotnického zařízení a vylepšit jeho příjmovou stránku. Obrana ročně posílá na provoz nemocnice 400 až 500 milionů korun. To se má teď změnit. Resort totiž plánuje podporovat nemocnici nižší částkou.
„Od 1. listopadu jsme začali okamžitou restrukturalizaci. Je tam nový management včetně krizového managera. Dělají kroky k tomu, aby snížili nákladovost nemocnice a aby využili příležitosti na výnosové straně, které doposud nevyužívali,“ vysvětlil generální sekretář ministerstva Jan Vylita.
Plány ministerstva obrany na Rádiu Česko představil vedoucí tiskového oddělení Jan Pešek
„Dělají kroky všemi různými směry, aby hospodaření Ústřední vojenské nemocnice skončilo samozřejmě vždycky ztrátou, která ale bude regulovaná a bude akceptovatelná pro ministerstvo obrany,“ dodal.