Ministerstvo spravedlnosti představí zásadně přepracovaný občanský zákoník
Za účasti předsedy vlády Petra Nečase bude představen návrh nové podoby občanského zákoníku, který má z velké části nahradit dosavadní speciální zákony, především zákon o rodině a obchodní zákoník. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje jeho schválení za klíčové a doufá v apolitičnost schvalovacích debat.
„Současné platné české občanské právo, které sice bylo v 90. letech výrazně změněno, je stále v zásadě právem odpovídajícím komunistickému režimu. Ten neuznával lidská práva a soukromé vlastnictví a to se v občanském právu promítalo,“ vysvětluje Pospíšil.
Ve srovnání s úpravou občanského práva v Rakousku nebo Francii je česká úprava velmi nedostatečná. „Češi jsou tak v rámci Evropské unie občany druhé kategorie, jejichž ochrana práv je daleko omezenější. Projevuje se to každodenně,“ vysvětluje.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vysvětluje novou podobu Občanského zákoníku ve Světě o desáté
„Chceme tedy uvést rozsáhlou úpravu, která bude našim občanům dávat rozsáhlá práva ve všech životních situacích – při úrazu, při dědění, při uzavírání manželské smlouvy i při sporech.“
Občanský zákoník je v nové podobě daleko podrobnější, obsahuje mnohem více paragrafů, které přinášejí řadu nových skutečností.
Zákoník jako podpůrná berlička
V současném občanském zákoníku byla podle Pospíšila celá řada kogentních norem, které musí občan respektovat a nemůže se od nich odchýlit. Nový zákon je více postaven na vůli občana – ten může v zásadě činit cokoli, pokud nenarušuje práva někoho jiného a občanský zákoník slouží pouze jako jakási podpůrná berlička.
Ministr spravedlnosti předpokládá, že některé věci budou ještě odborně debatovány. „Bylo by divné, kdyby parlament o tom nechtěl vést debatu, ale moc doufám, že vzhledem k významnosti zákona bude ta debata co nejméně politická. Ale možná jsem jen naivní optimista,“ dodává.
I když občanský zákoník nepatří mezi hlavní mediální témata a média o něm neinformují tolik jako například o důchodové reformě, Pospíšil ho považuje za klíčovou reformu, která musí být dotažena. „Kvalita občanského práva ovlivní život úplně každého.“
Největší porevoluční legislativní změna
Dnešní občanský zákoník pochází z roku 1964 a přestože prošel rozsáhlou novelizací, podle odborníků je dnes nevyhovující. Práce na komplexní úpravě trvají deset let, zahájil ji v roce 2000 tehdejší ministr spravedlnosti a pozdější ombudsman Otakar Motejl.
Nový občanský zákoník je největší legislativní změnou za posledních dvacet let a mělo by se jím poměřovat vše, co může v životě lidském vyvolat spor. Například k dědictví nebude muset být notářský zápis, stačit budou svědci. Snazší bude také někoho vydědit.
Občanský zákoník se týká i podnikání – akciová společnost by mohla být nově řízena jen dozorčí radou. Nebo budova a pozemek už nebudou moci mít rozdílného vlastníka. Odškodňování za úraz nebo chybu už nebudou určovat ministerské tabulky, ale výraznější pozici bude mít soud.