Kolik roušek a respirátorů vlastní ministerstva? Do státních rezerv je mohou poslat jen tři resorty
Na konci července se vláda dohodla, že resorty převedou své zásoby ochranných pomůcek nad dvouměsíční potřebu do státních hmotných rezerv. Zdravotnické prostředky by měly resorty přepsat do konce srpna. Dostatek jich ale mají jen tři ministerstva - financí, vnitra a zdravotnictví. Kolik pomůcek bude tvořit českou „železnou zásobu” tedy zatím není jasné, jednání jsou totiž stále v běhu.
Správa státních hmotných rezerv už od března, kdy propukla pandemie koronaviru, nevlastní žádné ochranné ani zdravotnické pomůcky. Proto se 27. července vláda dohodla, že je do skladů převedou jednotlivé resorty. Podle usnesení mají poslat všechny ochranné pomůcky, které přesahují jejich dvouměsíční potřebu. Tím se podle premiéra Andreje Babiše měla vytvořit „železná zásoba na dva měsíce”.
Pravidla pro nošení roušek: v restauracích a ve školách povinné nebudou, na úřadech a u lékaře ano
Číst článek
Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz mohou ale třeba roušky nebo respirátory dodat jenom ministerstva zdravotnictví, vnitra a financí. Resort ministra Jana Hamáčka (ČSSD) vlastní roušky, respirátory, rukavice, brýle, obleky, štíty a návleky. Ministerstvo pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) potom jen první tři jmenované ochranné pomůcky.
Jaké zdravotnické prostředky má na svých skladech ministerstvo zdravotnictví, jemuž šéfuje Adam Vojtěch (za ANO), nechce prozradit. „Má jen ty ochranné pomůcky, u nichž dokončuje distribuci (plicní ventilátory) a nebo je převádí do SSHR,” napsal obecně na dotaz mluvčí Kryštof Berka.
Všechny resorty nyní jednají o tom, jaké pomůcky do hmotných rezerv převedou a kolik jich bude.
Jen na dva měsíce
Zbylá ministerstva mají ochranné pomůcky jen pro svou dvouměsíční potřebu. Například více než sto tisíc roušek mají ministerstvo vnitra, dopravy, zemědělství, průmyslu a obchodu, školství, spravedlnosti nebo práce a sociálních věcí.
Všechna ministerstva potřebují ochranné pomůcky na dva měsíce jako zásobu pro úřad a s ním spojené instituce, kdyby se v Česku zhoršila epidemiologická situace. „Většina z nich je distribuována na zastupitelské úřady v zahraničí podle vývoje epidemiologické situace,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz například mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
„Tyto prostředky pokrývají potřebu resortu, zejména pak jím zřizovaných školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy. Tato školská zařízení fungují v nepřetržitém režimu (24 hodin denně), a z toho důvodu musí být okamžitě k dispozici rezerva pro případ výskytu covid-19 v těchto zařízeních,” odůvodnila to, že si prostředky nechávají, mluvčí resortu školství Aneta Lednová.