Roušky z Evony sice ještě některé e-shopy nabízejí, textilka už je ale nevyrábí, nebyla poptávka. „My jsme je v nabídce měli někdy ještě zhruba před půl rokem, ale prodej byl nula,“ říká její ředitel.
Server iROZHLAS.cz přináší dosud nezveřejněné detaily z policejního šetření, které dopadlo na dodavatele ochranných pomůcek i ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Závěr nakonec zněl: zákon porušen nebyl.
„Všechny smlouvy ministerstva vnitra na nákupy ochranných prostředků v nouzovém stavu jsou dávno zveřejněny v registru smluv a v NEN, na webu ministerstva je přehledná tabulka,“ uvedl Hamáček.
Respirátory Hygiene Austria začaly v předešlých hodinách stahovat ze svých pultů velkoobchody Spar, Rewe, Hofer nebo DM. Není to ale proto, že by nebyly účinné, jak všechny zmíněné značky uvádějí.
Novelu ve sněmovně předložila loni v červnu skupina čtyř poslanců z KSČM, hnutí ANO, SPD a ČSSD. Jeden z předkladatelů, Radek Koten (SPD), svůj podpis posléze odvolal.
Správa státních hmotných rezerv má k dispozici 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů FFP2, 200 000 respirátorů FFP3, 12 milionů zdravotnických rukavic nebo 42 000 výtěrových setů.
Novinářům v Ostravě později Hamáček řekl, že ministerstvo má ve skladech přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30 000 celoobličejových masek s 300 000 filtry.
Podniky jsou schopné v požadovaném množství dodávat jen respirátory třídy FFP2 a FFP3 a ochranné štíty. Naopak už teď je jasné, že například vyšetřovací rukavice místní firmy dodávat nezvládnou.
25:26
Praha||Veronika Sedláčková|Ekonomika|Interview Plus
„Roušky z nanovláken se svou funkčností blíží respirátorům, ale tendr jejich cenu limituje na asi 13 korun. Za to ji nelze vyrobit,“ uvádí jednu ze svých výhrad Jiří Kůs.
Praha||Martin Štorkán, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Původní zpráva
Na nedostatek ochranných pomůcek si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Náš region použil její otevřený dopis. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu.
Kontrola se bude týkat nákupů, které během nouzového stavu provedlo ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví. Prověřovat přitom nebude jen nákupy, ale i další kroky státu.
Pro financování nákupu zdravotnických prostředků mají být využity nespotřebované peníze jednotlivých resortů, které byly účelově určeny na výdaje spojené s pandemií covid-19.
Majitel firmy Radek Švec popřel, že by předložil falešné nebo nevhodné certifikáty. Ministr zdravotnictví řekl, že stát testoval kvalitu pomůcek, a pokud byly nekvalitní, dodavatelům neplatil.
Dodavatelé pomůcek musí požadované dokumenty neprodleně předložit znovu. Ministertvo zdravotnictví vyžaduje certifikát o tom, že zboží splňuje příslušné evropské normy.