Zastánci změny ve sněmovně v úterý nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou.
„Začali nás většinou oslovovat zdravotníci. A začaly obrovské problémy – s viděním, brněním za krkem, do ramenou nebo do paží. Udávali pocity jako ‚divno‘,“ říká fyzioterapeutka Angelika Křivanová.
Výrobci ochranných pomůcek v databázi najdou trojrozměrné modely lidí rozřazené do kategorií podle pohlaví nebo povolání, které jim ulehčí výrobu. Databáze má být hotová za dva roky.
Roušky a respirátory objednala pro své zaměstnance Správa Pražského hradu, který vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Hrad za ochranné pomůcky zaplatí bezmála 130 tisíc korun.
„My historicky poprvé jsme se setkali se situací, že jsme objevili při kontrolách respirátory, které vůbec nejsou jakkoli označeny,“ uvedl šéf Celního úřadu pro hlavní město Prahu.
„Epidemická situace dobrá není, na druhou stranu návrat děti do škol je prioritní opatření. Je to ale něco, co by se mohlo jako bumerang vrátit,“ řekl Radiožurnálu epidemiolog Roman Chlíbek.
„Doporučuji spotřebitelům vyhnout se především anonymním výrobkům, o kterých nevíme, jaký je výrobce,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Důležitý je přiložený český návod na použití.
Běžně středočeští záchranáři vyjíždí zhruba k 350 případům denně. Od vánočních svátků se ale číslo navýšilo o 40 procent. Denně teď mají i 500 výjezdů.
Linky do Česka daruje tchajwanský výrobce Autoland, který je slíbil dodat po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Další dvě linky dopraví lodě, na cestě jsou od konce loňského roku.
Novelu ve sněmovně předložila loni v červnu skupina čtyř poslanců z KSČM, hnutí ANO, SPD a ČSSD. Jeden z předkladatelů, Radek Koten (SPD), svůj podpis posléze odvolal.
Server iROZHLAS.cz vyčetl částku z prosincového přehledu výdajů spojených s koronavirovou krizí, který zveřejnilo ministerstvo financí. Největší sumu spolkly kompenzace pro podnikatele a obchodníky.
Ministerstvo financí podle zjištění serveru iROZHLAS.cz odhalilo dílčí pochybení způsobené časovou tísní i nedostatkem odborného personálu. Kontrolu dokončil už také Nejvyšší kontrolní úřad.
„O distribuci se postará ministerstvo vnitra. Dovezou respirátory do jednotlivých krajů, kraje je pak rozvezou do škol,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
„Ministerstvo vnitra má tyto zásoby dosud pokryté dodávkami z Číny, takže nám zrušení této části nevadí,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Adam Rösler.
„Podepsali jsme smlouvu na 21 631 600 kusů nesterilních vyšetřovacích rukavic s firmou Batist Medical,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí správy hmotných rezerv Aneta Procházková.
Praha||Martin Štorkán, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Původní zpráva
Nařízení začne platit za deset měsíců. Český metrologický institut ale bude posílat přihlášku až na konci roku. A instituce, které certifikovaly prostředky dříve, měly u Evropské komise problémy.
„Svého času se roušky daly koupit za 40 haléřů, zhruba do koruny i s dopravou a DPH. Pak se stalo, že nám je nabízeli za 20 korun za kus,“ zní z Motola. V Plzni zatím pomůcky přišly na 20 milionů.
Podle předsedy Pavla Švagra postrádají státní hmotné rezervy kojenecké mléko, cisterny na pitnou vodu nebo elektrocentrály. Stát na ně nemá finanční prostředky.
Největší částky kolem 600 milionů korun zaplatilo ministerstvo za dovoz ochranných pomůcek ze zahraničí dvěma firmám: lanškrounské LA Factory a ústecké firmě Adler Czech vyrábějící reklamní textil.
„Jediná skutečná strategie na cestu z krize je vakcína, která bude dostupná po celé Evropě i jinde na světě,“ uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová.
Na nedostatek ochranných pomůcek si stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.