Miroslav Antl kvůli dopravní nehodě rezignoval
Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl odchází ze své funkce. Rozhodl se tak poté, co ve čtvrtek v Pardubicích pod vlivem alkoholu havaroval se služebním autem. Dechová zkouška hned na místě nehody prokázala 0,52 promile, což odpovídá jednomu až dvěma vypitým půllitrům piva. Odběr krve a moči na zjištění obsahu alkoholu druhý muž naší policie odmítl. Jak Radiožurnálu potvrdila mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová, s Antlovou rezignací už byli seznámeni i ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář.
"Ta rezignace je odůvodněna osobní zodpovědností, která vyplývá z té včerejší dopravní nehody. Pan náměstek je znám jako osoba, která je poměrně razantní ve svých názorech, vždycky bojoval s těmi, kdo se staví proti zákonu, a tudíž sám by proti zákonu nešel," řekla mluvčí Blanka Kosinová.
Podle Kosinové Miroslav Antl opustí svou funkci na Policejním prezidiu i řady policie 10. října.
Ministr vnitra Stanislav Gross Antlovo rozhodnutí ocenil. Potvrdila to jeho mluvčí Gabriela Bártíková. "Ministr Gross vzal žádost o rezignaci pana náměstka Antla na vědomí s tím, že si váží jeho přístupu, neboť pan Antl se ke vzniklé situaci postavil čelem."
Antl se ve čtvrtek se svým služebním vozem na jedné z pardubických křižovatek střetl s jiným automobilem. Nehoda se obešla bez zranění. Podle tamní policejní mluvčí Hany Kvasničkové byli účastníky kolize řidička a řidič, u kterého orientační dechová zkouška na alkohol dopadla pozitivně.
Policejní zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování nehody ČTK řekl, že Antl se po nehodě odmítl podrobit odběru krve a moči na zjištění obsahu alkoholu. Dechová zkouška u Antla podle stejného zdroje prokázala 0,52 promile alkoholu.
Toto množství převyšuje jen o málo maximální hodnoty přípustné v řadě evropských zemí, například v Německu, Francii, Chorvatsku a Španělsku. V Irsku, Itálii, Švýcarsku, Velké Británii nebo Lucembursku je povoleno řídit auto dokonce s 0,8 promile alkoholu v krvi.
Je to však více, než umožňují zákony české, a tak Antlovi hrozilo propuštění ze služebního poměru. "Pokud se prokáže, že Miroslav Antl auto řídil pod vlivem alkoholu, skončí u policie bez jakýchkoli nároků," uvedla ještě před ohlášením jeho rezignace Ludmila Livancová z Policejního prezidia.
S alkoholem za volantem měla problém i řada dalších známých a vlivných lidí.
Před 6 lety jel příliš rychle v Praze - Uhříněvsi herec Jiří Bartoška, sjel do příkopu a narazil do stromu. Dechová zkouška na alkohol u něj byla pozitivní, odběr krve ale odmítl.
V prosinci 1997 poslanec ODS Stanislav Pěnička havaroval v Jablonci nad Nisou, když se pokusil ujet hlídce dopravní policie, která ho kontrolovala. Podle svědků jevil známky opilosti. Odmítl se podrobit dechové zkoušce i lékařskému vyšetření. Den po nehodě popřel, že řídil opilý.
V lednu roku 98 tehdy sociálnědemokratický senátor Jan Kavan v Praze na Malé Straně postupně naboural tři zaparkované vozy. Také on odmítl dýchnout do trubičky a odběr. Připustil však, že něco alkoholu vypil. Policie jeho jednání pak nehodnotila jako trestný čin, protože se jí nepodařilo zjistit, zda byl v době jízdy opilý. Oběma mandátový a imunitní výbor sněmovny respektive senátu udělil pokutu 15 tisíc korun.