Na debatu o Temelíně jsme připraveni, říká šéfka SÚJB Drábová

Státní úřad pro jadernou bezpečnost je připraven na veřejnou debatu s Německem o dostavbě Temelína, potvrdila předsedkyně úřadu Dana Drábová. Diskusi německé straně podle informací Radiožurnálu nabídl premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost popsala, jak mylné informace o havárii ve Fukušimě ovlivňují názory obyvatel na jadernou energetiku

Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost popsala, jak mylné informace o havárii ve Fukušimě ovlivňují názory obyvatel na jadernou energetiku | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Debatu považujeme za přirozenou součást procesu hodnocení vlivů Temelína na životní prostředí,“ řekla v Ozvěnách dne předsedkyně SÚJB Dana Drábová, která se ale nedomnívá, že podobný typ diskuse může někoho přesvědčit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová byla hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu

„Měl by ale předestřít argumenty, které by povzbuzovaly kritické myšlení u všech zúčastněných. Protože člověk si umí velmi dobře, když chce, posloužit vlastním rozumem.“

„A tím pádem my bychom rádi, aby ti, kteří se o to zajímají, měli i tu odvahu si vlastním rozumem posloužit a naslouchali nám jako partnerům, kteří svoji věc znají přinejmenším stejně dobře jako naši kolegové v Německu a jiných evropských zemích,“ prohlásila Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-německé energetické vztahy komentoval ve Světě o jedné Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů

Státní úřad pro jadernou bezpečnost podle ní už nyní dostavbu Temelína s německou stranou konzultuje.

„Protože je málo tak kontroverzních věcí, takových věcí, které bezesporu mají přeshraniční dopad, i když ne řekněme v přímém vlivu toho zařízení, ale spíše v tom vnímání. Dlouhá léta se všemi sousedními zeměmi, nejen s Německem, máme dohody o výměně informací v jaderné oblasti. A v rámci těchto dohod se konají pravidelné akce, kde se navzájem informujeme o všem, co se v této oblasti děje.“

ČTĚTE TAKÉ: Česko nabízí Němcům veřejnou diskusi o dostavbě Temelína

Drábová přitom nechce soudit, zda podobné debaty, které nabízí vláda, by mohly dostavbu Temelína zpozdit. Teď se mluví o jejím dokončení v roce 2025.

„To bych nechtěla soudit, ale proces povolování a vlastní stavby je u jaderných elektráren velmi dlouhý. A já si naopak myslím, že když bude ta diskuse vedena dobrým, šikovným způsobem, tak může řadu věcí usnadnit,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu Dana Drábová.

Česko by nemělo opakovat minulé chyby

Robert Schuster z Ústavu mezinárodní vztahů si myslí, že Česko by hlavně nemělo opakovat chyby, které udělalo ve vztahu k Rakousku při spuštění Temelína v roce 2000.

„Určitě by bylo dobré, kdyby se česká vláda nesnažila, tak jako tomu bylo před těmi 10, 12 lety v souvislosti s uvedením Temelínu do provozu, dotáhnout tu věc do konce bez ohledu na to, co na to říkají sousedé. A když přijde nějaká kritická reakce, tak nad tím nemávnout rukou, ale snažit se ofenzivně, tak jak to udělal premiér Nečas během své první návštěvy Rakouska. Že se postavil před novináře a snažil se jim trpělivě vysvětlovat naše pozice a naše pohnutky,“ uvedl Schuster.

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme