Koronavirus má ve světě přes 60 tisíc obětí. V Praze zemřel šestý klient domova pro seniory v Michli

  • Na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem zemřelo po celém světě již 60 tisíc lidí a počet nakažených přesáhl 1,13 milionu. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj koronavirové krize dlouhodobě sleduje.
  • Nejvíce z celkových úmrtí připadá na sedm zemí: Itálii, Španělsko, Spojené státy, Francii, Británii, Írán a Čínu. Celosvětově se nemocí nakazilo již více než 1,13 milionu lidí, přes 233 tisíc se jich uzdravilo.
  • V Česku počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 vzrostl podle ministerstva zdravotnictví od pátečního večera o čtyři na 78. Počet zemřelých s nákazou koronavirem se oproti ránu zvýšil o tři na 59. Počet případů nákazy stoupl o 172 na 4362.
  • Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Oznámil to prezident USA Donald Trump.

SLEDOVALI JSME ONLINE Baltimore / Praha (Aktualizováno: 7:56 5. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha před Nejvyšším správním soudem v Brně oblékla roušku.

Socha před Nejvyšším správním soudem v Brně oblékla roušku. | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

V Česku od sobotního rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Zemřelých je podle aktualizovaných informací ministerstva zdravotnictví 59. Uzdravených ministerstvo eviduje 78, o čtyři více než ráno. Počet případů nákazy se během dne zatím zvýšil o 172 na 4362, vyplývá z webu ministerstva. Čísla jsou k sobotním 17.30.

Dva lidé podle webu zemřeli v Praze, jeden ve věku do 50 let. Druhou pražskou obětí je žena narozená v roce 1928, která se nakazila v domově pro seniory v Michli. Měla i srdeční potíže, zemřela ve Všeobecné fakultní nemocnici. Jeden člověk nad 60 let v sobotu zemřel ve Středočeském kraji.

Šéf statistiků Dušek k testování populace: Vysoká promořenost nákazou bude v podstatě dobrá zpráva

Číst článek

Počet nových případů za sobotu je zatím výrazně nižší než v pátek, kdy 322 nových nemocných bylo nejvíce za posledních sedm dní. Počet případů se ale obvykle odvíjí od počtu testů. V pátek bylo testů dosud nejvíc za jeden den, ve dnech minulého víkendu byl počet znatelně nižší než ve všedních dnech.

Celkem bylo testů včetně opakovaných u stejného člověka provedeno podle údajů ze sobotního rána 74 170. Z nakažených připadá víc než čtvrtina na Prahu, v hlavním městě je také koronavirus nejrozšířenější. Na 100 tisíc obyvatel zde připadá téměř 83 nakažených. Následuje Olomoucký kraj se zhruba 60 nemocnými na 100 tisíc obyvatel.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Nejméně zasažený je Jihočeský kraj s necelými 19 případy na 100 tisíc obyvatel. Z Česka má nemoc podle údajů hygieniků 86 procent nakažených, zbytek si ji přivezl ze zahraničí, zejména z Rakouska a Itálie.

V nemocnici je s onemocněním podle údajů ministerstva zdravotnictví k pátku 380 lidí, z toho 87 ve vážném stavu. Jako vyléčení nebo do domácí karantény odešlo z nemocnic 173 lidí.

Nošení roušek

„Bude to skutečně dobrovolná věc. Můžete to dělat, nemusíte to dělat,“ řekl podle agentury Reuters o zakrývání obličeje americký prezident Trump. „Já volím možnost to nedělat,“ dodal.

Svůj postoj následně zdůvodnil tím, že se účastní schůzek na vysoké úrovni. „Přijímám prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny,“ upozornil.

Trump rovněž podepsal dekret nařizující zastavení vývozu ochranných masek typu N95 a dalších ochranných pomůcek potřebných v boji s koronavirem, píše Reuters.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce minulý víkend vyzval Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušek na veřejnosti. Video vyzývající k nošení roušek prý Babiš poslal také většině evropských prezidentů a premiérů.

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.

Situace ve světě

Státem s největším počtem zemřelých je Itálie, kde nemoci podlehlo 14 681 lidí. Co do počtu nakažených je situace nejvážnější ve Spojených státech, které evidují již 280 tisíc případů infekce. Nemoci tam dosud podlehlo 7000 lidí. Nejhůře zasažený je zde stát New York se stejnojmenným největším americkým městem. Registrováno zde bylo už 100 tisíc nakažených a 3000 úmrtí.

Webová aplikace vědců z Univerzity Johnse Hopkinse je pravidelně zásobována daty z jednotlivých zemí, ukazuje proto obvykle vyšší údaje než WHO či americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Za posledních 24 hodin zemřelo ve Španělsku 809 lidí nakažených koronavirem, o sto méně než v pátek

Číst článek

Celosvětová snaha sehnat obličejové roušky a respirátory podle agentury Reuters změnila trh na Divoký západ. Ve Francii a Německu uvedli oficiální činitelé, že USA platí největšímu dodavateli na světě - Číně - za masky mnohem víc, než je tržní cena. A příležitostně díky vyšší nabídce získají dodávku zboží, o kterém byli evropští kupci přesvědčení, že už měli dohodu na jeho dodání. Obdobný incident ohlásil také brazilský ministr zdravotnictví.

Ve Španělsku je sobotních 809 obětí asi o stovku méně než v pátek, kdy úřady hlásily 932 mrtvých. O den dříve to bylo dokonce 950. Celkem v zemi zemřelo už 11 744 lidí s nemocí COVID-19 a nákaza koronavirem se tu dosud potvrdila u 124 736 lidí. Od pátku přibylo na 7000 nových případů.

V Německu bylo k sobotnímu dopoledni zaznamenáno již 85 559 případů nákazy koronavirem. Infekci dosud podlehlo 1154 lidí, vyplývá ze statistiky agentury DPA. Za posledních 24 hodin se jedná o nárůst v počtu nakažených o zhruba 5000 nových případů. Celková bilance zemřelých vzrostla o 132, v pátek dopoledne úřady registrovaly 1022 obětí nemoci, kterou koronavirus způsobuje.

Švédsko volí v boji proti koronaviru liberální cestu. Vsází na zodpovědnost lidí, přístup ale zpřísňuje

Číst článek

Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471 potvrzených případů nákazy. Premiér Igor Matovič navštívil slovenského výrobce zdravotnického materiálu Chirana, který se zavázal, že do konce června dodá slovenským nemocnicím 300 plicních ventilátorů.

V pevninské Číně, odkud se koncem loňského roku začala epidemie šířit, v pátek přibylo 19 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí. Čína si připomněla oběti nákazy třemi minutami ticha.

Vlajky byly po celé zemi spuštěny na půl žerdi a v 10.00 místního času, 4.00 středoevropského letního času, se rozezněly sirény a klaksony aut i lodí. Smutek byl vyhlášen na paměť „mučedníků a krajanů, kteří položili život v boji proti epidemii,“ uvedla v prohlášení čínská státní rada, která plní funkci vlády.

V pátek bylo v japonském hlavním městě Tokiu hospitalizováno 704 pacientů s COVID-19. Stále více se objevují spekulace, že vláda bude muset vyhlásit nouzový stav. Desítky nových nemocných i další mrtvé evidují také Indonésie, Malajsie, Filipíny a Thajsko.

zit, kro, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme