Osmileté vězení pro Sisáka. Soud uznal jeho vinu v manipulaci insolvenčního řízení Via Chem Group

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest 16 milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. Proti verdiktu se odvolali. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Sisák a Ivo Hala u soudu

Petr Sisák a Ivo Hala u soudu | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: ČTK

Podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové vedl Sisák organizovanou zločineckou skupinu, která inscenovala a manipulovala insolvenční řízení.

Její členové v letech 2013 a 2014 podle spisu uzavírali smlouvy opatřené dřívějším datem o prodejích cenných papírů, sepisovali směnky za desítky i stovky milionů korun za neexistující závazky a měnili účetní knihy, aby nemuseli platit věřitelům. Společnost si napůjčovala zhruba dvě miliardy korun.

Sisáka uznal soud vinným z poškozování věřitele, pokusu o způsobení úpadku, poškození a zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, vydírání a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Byl tím, kdo činil zásadní rozhodnutí ve vztahu k fungování celé skupiny a její ostatní členy úkoloval,“ prohlásila Říhová. Pokyny podle ní dával zejména Halovi, který pak plánoval a organizoval trestnou činnost.

Státní zástupce obžaloval 15 lidí a pět firem. Mělo by jít o kauzu Via Chem spojenou s miliardářem Sisákem

Číst článek

Vězení i milionové tresty

Soud rozdal v případu dvanáct nepodmíněných a tři podmíněné tresty. Hala má jít do vězení na osm let, Pacovský na pět a půl. Většina z obžalovaných má také zaplatit milionové částky. Peněžitými tresty či zákazem činnosti potrestal soud také všech pět společností.

Trestná činnost řešená v tomto řízení je v každém aspektu mimořádně závažná, nebezpečná a společensky škodlivá, uvedla soudkyně.

Obžalovaní čelili kvůli účasti v organizované skupině zvýšené trestní sazbě. Zejména s ohledem na délku řízení ale Říhová uložila tresty pod dolní hranicí.

Státní zástupce Adam Borgula po skončení jednání uvedl, že soud uložil nižší tresty, než požadoval v obžalobě. Rozhodnutí přezkoumá a zváží další postup. Sisákův advokát ani Hala se k verdiktu vyjadřovat nechtěli. Podnikatel se z jednání omluvil.

Devět a půl roku kauzy

Mezi členy organizované skupiny podle obžaloby patřila také insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, které soud uložil šestiletý trest. Bývalá soudkyně českobudějovického krajského soudu Marie Červinková dostala roční podmíněný trest.

Krejčíř se teď do Česka nevrátí. Jihoafričané ho nevydají, dokud si neodpyká celý trest 35 let ve vězení

Číst článek

Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle policie potřeba, aby ústecká Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group v roce 2014 držela jako akcionář ve Spolchemii asi třetinový podíl. Případ vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016.

Firma v únoru 2018 obvinění odmítla. Označila ho za účelový krok, který má komplikovat v roce 2014 zahájené insolvenční řízení Via Chemu a blokovat reorganizační plán.

Reorganizace Via Chemu, která měla závazky za dvě miliardy korun, byla završena v roce 2019. Věřitelé si vybrali buď peněžní platbu, nebo akcionářský podíl. Firma mohla opět začít fungovat jako standardní obchodní společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme