Až tři sta Čechů je v nyní v zahraničí s německou cestovní kanceláří FTI, která krachuje. Třetí největší cestovní společnost v Evropě usiluje o insolvenční řízení. Co to pro turisty znamená?
Třetí největší cestovní společnost v Evropě FTI se dostala do finančních problémů a její mateřská skupina FTI Touristik GmbH podala v úterý u soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Komerční banka už od 18. března vyplácí peníze věřitelům Sberbank. Celkem mohlo uplatnit své pohledávky z insolvenčního řízení na 15 tisíc věřitelů. Mezi nimi jsou i firmy, města a dokonce i kraje.
Podle generálního ředitele OKD Romana Sikory byla státní firma pro Tameh majoritním dodavatelem uhlí. Posledních tři tisíce tun na řízené ukončení provozu energofirmy dodala v polovině prosince.
„Firma se mnou vůbec nekomunikuje. Elektrárnu zprovozňuju za pomoci jiných společností,“ popisuje Jiří Zídka. Jenže dokončení jinými firmami znamená další peníze navíc. Zatím jde o desítky tisíc.
Podle veřejně přístupného insolvenčního návrhu neplatil Adam Hloušek ani pojištění, dluží finančnímu úřadu na daních, pohledávky má i v českých a polských bankách a dalších institucích.
Prodej portfolia Sberbank České spořitelně získal všechna povolení, jež potřeboval. Co nyní bude následovat a co může prodej ještě zkomplikovat, popisuje insolvenční správkyně Jiřina Lužová.
„Čekal jsem, že to nebude veselé, ale nečekal jsem, že to bude až tak smutné,“ krčí rameny Michal Tichý, starosta Senice na Hané (STAN), když mluví o penězích, o které obec přišla kvůli pádu Sberbank.
Podle dřívějších informací byli mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili je za nesmyslné.
Oprávnění nakládat s majetkovou podstatou přechází na insolvenční správkyni Petru Hýskovou. Podle ní firma neoprávněně uznávala pohledávky a věřitelům by mohla způsobit škodu až 0,8 miliardy korun.
Provoz vydavatelství Mladá fronta ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty je téměř 200 milionů, zaměstnancům dluží mzdy od října.
Firma Pietro Filipi Stores ke konci roku 2018 zaměstnávala 138 lidí. Dalších 64 lidí pracovalo ke konci roku 2018 pro firmu Pietro Filipi, s. r. o., obstarávající pro značku návrhy oblečení.
Škoda přesahuje podle vyšetřovatelů 161 milionů korun. Spis po téměř pětiletém vyšetřování královéhradecká policie poslala na Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Stíhání zahájili policisté minulý týden. Obviněným hrozí kvůli tomu, že údajně způsobili škodu velkého rozsahu, tři až osm let vězení. Všech osm obviněných stíhá policie na svobodě.
Kolik lidí v Česku opravdu čelí exekuci? Podle posledních údajů Exekutorské komory jich bylo 821 tisíc. Podle InsolCentra jsou ale čísla v některých obcích nadhodnocená, a to až o 62 %.
21:25
Praha||Marie Bastlová, ako|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
Letošní rok by mohl přinést naději statisícům zadlužených lidí. Senát totiž otevřel cestu k jejich snazšímu oddlužení. Rozhovor s Danielem Hůlem z Člověka v tísni, který se exekucím věnuje.
Během necelého roku přišla penzistka Růžena o veškerý majetek. Půjčila si totiž 200 tisíc korun od nebankovní instituce a podepsala mimořádně nevýhodnou smlouvu.
Celkem 241 milionů korun chce od vytunelované společnosti Energie pod kontrolou více než 400 věřitelů. Jsou mezi nimi stovky obcí, měst či mateřských škol.
Holding Agrofert podal návrh na insolvenci zemědělce Bohumíra Rady, který několikrát proti bývalému majiteli firmy Andreji Babišovi vystupoval. Rada považuje návrh za útok ministra financí.
Krajský soud v Ostravě určil, jaké pohledávky rozhodnou o budoucnosti OKD. Přes 550 věřitelů nárokovalo zhruba 20 miliard korun. Většinu ale insolvenční správce neuznal a soud jeho stanovisko potvrdil. Věřitelský výbor se sejde ve čtvrtek. Zastoupení v něm zřejmě nebude mít například Citibank, která požadovala přes 10 miliard korun, ani ministerstvo průmyslu žádající 2 miliardy.
Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou podmíněnou pohledávku týkající se nákladů na případné zavírání dolů. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku.
Insolvenční správce OKD Lee Louda by měl jet ještě tento týden do Ostravy. O úpadku firmy by tam chtěl jednat s vedením společnosti i s odboráři. V pondělí pověřil 37letého Loudu funkcí insolvenčního správce těžební společnosti Krajský soud Ostravě.
Návrh na oddlužení budou zřejmě v budoucnu dlužníkům sepisovat jen advokáti, notáři nebo specializované neziskové organizace. Vláda schválila novelu insolvenčního zákona, která má omezit byznys s oddlužováním. Soudy totiž opakovaně upozorňují, že některé agentury žádají po dlužnících tisíce korun za nesmyslné a nepoužitelné rady.