Pacienti budou chodit po operaci v nemocnici dřív domů

Sotva se dostanete po operaci z nejhoršího, tak rychle domů. Tak by se dal s trochou nadsázky popsat jeden z plánů ministerstva zdravotnictví, jak šetřit v nemocnicích. Průměrná délka hospitalizace je totiž v Česku sedm až osm dní. Evropský průměr je přitom pět až šest dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava pacienta na operaci v nemocnici v Příbrami

Příprava pacienta na operaci v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Zkušenosti českých pacientů nebo jejich blízkých jsou dvojí: buď mají pocit, že sotva se jim udělá trochu lépe, tak je nemocnice posílají domů, nebo musí na plánovanou operaci v nemocnici dlouho čekat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pacienti budou chodit po operaci v nemocnici dřív domů. Více reportérka Lenka Jansová

Za moc dlouhou hospitalizaci může jednak zvyk, jednak nepořádek v nemocnicích, vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger:

„Kratší doba hospitalizace vyžaduje přísnější management jednoho každého případu, takže pacient není přijímán před operací den předem, aby byl v klidu připraven, ale dostane přesné pokyny, jak se má připravit sám, co má všechno mít za vyšetření, a pak je možné provést operaci v den přijetí. Druhou příčinou je obrácený poměr akutních a následných lůžek, než je v celé řadě zemí. Akutní nemocnice, které jsou dražší a potřebují pracovat s vyšším typem personálu a vyššími technologiemi, pacienta překládají daleko dříve na doléčení do následné péče.“

Třeba pacienti po úspěšných operacích na kardiochirurgii by se podle ministra mohli po třech čtyřech dnech z akutního lůžka přestěhovat na doléčení.

Zbytečně dlouhá hospitalizace se rozhodně netýká velkých fakultních nemocnic. Třeba ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová řekla, že jsou maximálně vytížení.

„My pacienty točíme, ještě ani není lůžko uvolněné a už někde čeká další pacient. Tím pádem zkracujeme dobu na nejnižší možnou míru, abychom mohli ošetřit další pacienty. Sami jsme si vyjeli kliniky, kde pacient leží delší dobu, než by bylo zdrávo, ale ani ne z toho důvodu, že bychom ho tam chtěli, protože tlak na nemocnici je velký, ale třeba ho nemůžeme dostat dál do nějaké následné péče,“ popsala Kunová.

Část akutních lůžek by se měla změnit na následnou péči

To by měla řešit přeměna části akutních lůžek na lůžka péče následné, třeba v léčebnách dlouhodobě nemocných. Zbytečně dlouho po operaci si můžou pacienty nechávat nemocnice, které jich nemají dostatek.

Děkan První lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima ale upozorňuje také na to, že když jdou pacienti po operaci moc brzo domů, mohou se do nemocnice zase brzo vrátit.

„Jsou dokonce americké studie, které ukázaly, že když se hospitalizační doba v některých regionech výrazně zkrátila, vedlo to k mnohonásobně větším rehospitalizacím u pacientů, protože byli nedoléčení a s častými recidivami,“ říká Zima.

Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme