Praha||Adam Drda, Lukáš Květoň|Historie|Příběhy 20. století
V roce 1934 se v Adlerově vile v Ústí nad Labem narodila pozdější veterinární lékařka Hana Adlerová, která vzpomíná v nových Příbězích 20. století. V roce 1949 se vystěhovala do Izraele.
Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde se evakuují stovky lidí včetně pacientů některých nemocnic. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí.
Díky přístroji, který pomáhá s dýcháním, může být Martin po většinu roku doma. Do nemocnice jezdí na několikadenní pobyt jednou za čas. Lékařka při něm kontroluje, jestli přístroj funguje tak, jak má.
„Slovo rakovina nepoužíváme rádi, protože nemá v současné době už žádný medicínský obsah. Je to termín, pod kterým se dnes schovávají řádově již stovky diagnóz,“ popisuje profesor Ondřej Slabý.
Při 15hodinovém zákroku mu vyměnili žaludek, játra, dvanáctník, tenké střevo a dočasně i slezinu. Ponechali mu ale břišní stěnu z původní transplantace od jiného dárce.
Migréna je onemocnění celoživotní s různou intenzitou, frekvencí výskytu bolesti hlavy. Je většinou rámováno vznikem nebo přejitím do puberty, a potom třeba u žen nástupem menopauzy.
„Jeden z pacientů mi popisoval, že není schopný dát prádlo do pračky bez toho, aniž by si přitom dával pauzy,“ popisuje long covid v rozhovoru pro iROZHLAS.cz britský lékař a vědec Luke Daines.
„Potíže už mi tak nějak ustaly, už spíš očekávám, kdy přijde lék a budu moci zahubit toho svého kámoše, co mám v játrech,“ říká první Čech s jaterní motolicí Petr.
Umělá inteligence by mohla identifikovat pacienty, jimž hrozí selhání srdce. Výzkumníci z Leedsu vyvinuli algoritmus, který vyhledává ohrožené pacienty.
Vyčerpání, nohy „jako želé“ a vyřazení z pracovního života, tak popisuje long covid sociální pracovnice Kateřina Ráchel Tesarová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Já jsem si tam uvědomil, že řada problémů, které řešíme tady, jsou absolutní nesmysly a malichernosti. Tam jsem skutečně viděl jádro naší práce, snažili jsme se zachránit lidi .“
„Personální stav je takový, že je obtížné udržet základní páteř a chybí tady kdokoli, kdo by měl ambici, chuť, volnou kapacitu další služby zřizovat,“ popisuje psychiatr Tomáš Kašpárek.
Viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký vidí riziko u posílání léků na předpis poštou v tom, že by se zásilkový výdej zavedl bez předchozích diskusí a správně nastavených mechanismů.
„Adaptace na teplo trvá řádově osm až čtrnáct dní a je mnohem účinnější a rychlejší u lidí, kteří už jsou nějakým způsobem trénovaní,“ říká Vladimír Tuka.
„(Češi) tloustnou po vzoru rozvíjejících se západních států. Máme přibližně 30 až 40 procent populace obézní, samozřejmě ještě další část má nadváhu,“ upozorňuje doktor Martin Prázný.
Rozhýbat pacienty s Parkinsonovou chorobou pomáhá hluboká stimulace mozku. Zavedením elektrody do lebky v Nemocnici Na Homolce podněcují produkci dopaminu, jehož nedostatek působí třes či ztuhlost.
„Kontaktoval mě na facebooku, radil mi velmi profesionálně. Pozval nás do ordinace. Ještě mi psal, ať vezmeme klidně babičku,“ říká jedna z žen, která se pokusila s falešným zubařem domluvit schůzku.
V Česku není long covid oficiální diagnózou, a to i přestože jím trpí zhruba 10 procent lidí, kteří prodělali covid-19. Někteří si postcovidového syndromu nevšimnou, jiné zcela vyřadí z provozu.
V Česku bylo v roce 2022 přes dva a půl tisíce lékáren. Ještě v roce 2015 jich ale bylo o 50 víc. Většina lékáren, které skončily, byly na malých městech.
„(Pacienti) mají nejčastěji pocit, že mají mnoho léčiv. Jejich dotaz směřuje k tomu, zda všechna léčiva potřebují. Nebo jim některé z léčiv nedělá dobře,“ přibližuje Jana Gregorová.
Přechod k novým prostředkům ve stomatologii vnímá Šmucler jako přirozený vývoj. Jako hlavní důvod pro zákaz amalgámových plomb nevidí Kraus jejich škodlivost na lidské zdraví, ale nařízení EU.