Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Pacientka v teplické nemocnici netrpí lidskou obdobou BSE

Šedesátiletá žena z Bíliny hospitalizovaná v teplické nemocnici netrpí lidskou formou BSE neboli nemocí šílených krav. Národní referenční laboratoř pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci uvedla, že žena trpí téměř zcela jistě jinou formou této choroby. Příznaky se u ženy objevily už před několika týdny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř - ilustrační foto

Laboratoř - ilustrační foto | Foto: Stockbyte

Odborník na nemoc šílených krav Josef Hlásný upozorňuje, že existují dvě varianty nemoci: "Existuje takzvaná klasická forma Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která se vyskytuje už celá desetiletí na světě asi tak u jednoho obyvatele na milion obyvatel. Pokud by to tedy byl první případ, tak bychom na tom byli velice dobře. Další formou, druhou, je takzvaná nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která se vyskytuje údajně u mladších lidí a která by mohla mít - říkám mohla mít, protože to nebylo prokázáno - souvislost s nemocí šílených krav."

Také podle šéfa Národní referenční laboratoře pro Creutzfeldt-Jakobovu nemoc Františka Koukolíka žena trpí téměř zcela jistě jinou formou této choroby. Definitivně je to podle něj ale možné potvrdit až po případné pitvě nakaženého člověka. Creutzfeldt-Jakobovou nemocí podle Koukolíka v Česku onemocní asi deset až 15 lidí ročně. Sporadická forma nákazy napadne přibližně jednoho až dva lidi z milionu, příčina není zcela jasná. S Františkem Koukolíkem jsme hovořili i v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Na případ ženy z Bíliny jako první upozornila televize Prima. Vycházela přitom v reportáži z informací lékařů a hygieniků. Ošetřující lékařka 60leté pacientky totiž i na opakovaný dotaz redaktorky televize Prima, zda je nemoc na 100 procent potvrzená, odpověděla kladně. Také ředitel krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem televizi informoval podobně.

První kráva nakažená BSE se v Česku objevila v roce 2001. Veterináři poté nařídili testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Počet ročně odhalených případů nákazy rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nemocných krav, od roku 2006 postupně klesal a vloni se již nevyskytl žádný případ. Naposledy testy nemoc odhalily předloni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.

Lidská forma Creutzfeldt-Jakobovy nemoci není přenosná z člověka na člověka. Při onemocnění sužují pacienta křeče a deprese a nakonec rychle postupující demence. Nemoc je prakticky neléčitelná. Od března 1996, kdy byla poprvé diagnostikována, na ni zemřely ve světě dvě stovky lidí, z toho 161 v Británii.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme