Američan hospitalizovaný na Bulovce podle zástupce hlavní hygieničky několik týdnů pobýval v africké Demokratické republice Kongo. Odtud se vrátil do Spojených států a 6. května přicestoval do Česka.
Muž přišel do táborské nemocnice, kde u něj diagnostikovali příznaky tropické horečky. „K trasování osob došlo v první moment, kdy jsme se tuhle informaci dozvěděli,“ říká Matyáš Fošum z ministerstva.
Podobné zdravotní problémy v minulosti potkaly také další hráče z kabiny Bílých Tygrů. Ondřej Buchtela bohužel svůj boj prohrál, naopak úspěšně dopadla léčba Jiřího Průžka nebo Dominika Hrníčka.
„Mají hodně společných prvků. Často to bývá pocit viny, pocity selhání i nedostatek energie,“ říká o rodičích tzv. skleněných dětí rodinná koučka a zakladatelka organizace Srdcem Robinson.
„Alzheimerova nemoc postihuje skoro půl miliardy lidí. Neznám čísla globálně, ale v Americe jsou náklady na péči skoro půl trilionu dolarů každý rok,“ upozorňuje neurolog a vědec Martin Tolar.
V Česku přibývá případů virové hepatitidy A známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Od začátku letošního roku do 28. března eviduje Státní zdravotní ústav 320 případů.
„Už data v loňském roce, kdy jsme zaznamenali 636 infikovaných včetně dvou úmrtí, ukazovala na postupné šíření nákazy napříč celou republikou a tento trend bohužel pokračuje,“ uvedl SZÚ.
Zpřísní se i pravidla pro dezinfekci aut na hranicích. Nově se budou dezinfikovat i vozidla nad 3,5 tuny, která sice v danou chvíli nepřeváží zvířata nebo produkty z nich, ale jsou k převozu určena.
Podle krevních testů provedených ve středu jsou papežovy hodnoty normální, uvedl ředitel tiskového úřadu Vatikánu. Papež František nadále střídá léčbu, modlitby, odpočinek a trochu i pracuje.
Epilepsie se může objevit v každém věku, nejčastěji začíná v dětství a ve stáří po 60. roce. Přitom v dětství jde nejčastěji o vrozenou genetickou vadu.
„Všichni jsme si uvědomovali další zhoršení situace a bylo riziko, že to nezvládne,“ řekl o papežově stavu na pokraji smrti Sergio Alfieri, šéf lékařského týmu.
V Česku zemřelo na covid-19 v přepočtu zhruba 4000 lidí na milion obyvatel. Tím se řadíme k nejpostiženějším zemím světa. O opatření debatovali imunolog Jiří Šinkora a exministr Roman Prymula.
Teď, kdy administrativa prezidenta Trumpa decimuje programy zahraniční pomoci, USA snižují pravděpodobnost přežití lidí s tuberkulózou a také riskují, že se nemoc stane mnohem odolnější vůči léčbě.
Česko znovu kontroluje zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, kde se objevilo velmi nakažlivé onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka. Výborný apeloval na chovatele, aby byli obezřetní.
Zvířata v zasažených chovech budou utracena. Česko ve čtvrtek kvůli podezření na nákazu za hranicemi ohlásilo zákaz dovozu zvířat z Maďarska a ze Slovenska.
„Cílem bylo se po relativním zvládnutí organizace akutní péče podívat na to, co pacientům chybí, a to jsou pravidelné kontroly a sledování. Jenom tak můžeme zabránit nové mrtvici,“ říká Aleš Tomek.
Jaké jsou nyní hlavní příznaky covidu-19? Dá se odlišit od chřipky? A jak ho léčit? V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál odpovídá praktický lékař Vojtěch Mucha, předseda spolku Mladí praktici.
„Některé léčby stojí ve výsledku i statisíce a je potřeba podstupovat je opakovaně,“ říká pacientka žijící s long covidem v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Asi 50 pacientů s postcovidovým syndromem ošetří každý měsíc v královéhradecké nemocnici, jediném místě v České republice, kde funguje specializovaný multioborový tým.
Vatikán uvedl, že stav papeže se zlepšoval. „Dnes střídal vysokoprůtokovou kyslíkovou terapii s Venturiho maskou,“ uvedl Vatikán. Jedná se o dva způsoby pomoci s dýcháním skrze podávání kyslíku.
Trump měl podle záběrů ze setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem velkou modřinu na pravé ruce, což na sociálních sítích spustilo vlnu spekulací ohledně Trumpova zdravotního stavu.
František, kterému v mládí odstranili část jedné plíce, se již více než týden léčí na římské klinice Gemelli s komplexní infekcí dýchacích cest a s oboustranným zápalem plic.
Jiřina Bartůňková je přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. S jakou vizí před 30 lety pracoviště spoluzakládala? A které nemoci do jejího oboru spadají?
„Toto onemocnění je závažné, neumíme ho léčit. Metoda očkování je v podstatě jedinou možnou, pokud nechceme chodit v celotělových overalech," říká o klíšťové encefalitidě Roman Prymula.