„Toto první schválení vakcíny proti mpox je významným krokem v boji proti této nemoci, a to jak během současné epidemie v Africe, tak i v budoucnu,“ řekl šéf WHO.
„Aktuální počty covidu se zvyšují, takže zájemci o očkování mají možnost využít prevence už nyní,“ řekl v pátek epidemiolog Jan Kynčl. Podle imunologa Václava Hořejšího bude k dispozici nová vakcína.
Čeští vědci objevili model léku na vzácné onemocnění, takzvaný Angelmanův syndrom, kterým trpí na světě 500 tisíc lidí. Patří k nim i malý Oliver. Na cestu k léčbě ale potřebují 22 milionů korun.
Jindřichovice (Sokolovsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Nemoc se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Nemoc není přenosná na člověka.
Celkem 18 lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, nyní podléhá lékařskému dohledu nebo zvýšenému zdravotnickému dozoru, aby se předešlo dalšímu šíření nemoci.
Nemoc mpox není respirační onemocnění a šíření je mnohem menší než u covidu-19, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál genetik Jan Pačes.
Profesor Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni vysvětluje, jak se nemoc šíří, koho ohrožuje i jak probíhá léčba. Výrazné nebezpečí podle něj mpox pro Evropu nepředstavuje.
Nová varianta virového onemocnění mpox se rozšířila v Africe. „Potenciál dalšího šíření mimo Afriku je velmi znepokojivý,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace.
„U poruch příjmu potravy, které jsou často spojeny s úzkostí a neschopností regulovat emoce, přinesl covid obrovskou nejistotu. Nejistí byli i rodiče,“ líčí klinická psycholožka Tereza Maková.
Díky přístroji, který pomáhá s dýcháním, může být Martin po většinu roku doma. Do nemocnice jezdí na několikadenní pobyt jednou za čas. Lékařka při něm kontroluje, jestli přístroj funguje tak, jak má.
Z Eiffelovy věže, pod olympijskými kruhy a s písní legendy francouzského šansonu Édith Piaf. Takový byl velký závěr zahajovacího olympijského ceremoniálu, o který se postarala Céline Dion.
Co bylo před lety rošťáctvím, na to dnes máme diagnózu ADHD, jejíž kritéria se navíc postupně mění. Neznamená to ale, že jsou tato či jiné duševní poruchy výmyslem.
WHO zdůvodňuju důležitost pohybu rizikem závažných onemocnění. Když se málo hýbáme a jsme fyzicky líní, zvyšujeme si riziko mrtvice, cukrovky, demence i srdečních a rakovinových onemocnění.
„Nemoc se může začít šířit po letištích. Člověk s lézemi se snadno dostane za hranice, když u nich nebude dostatečná kontrola,“ uvedl představitel ministerstva zdravotnictví v konžské provincii.
Podle odborníků se nyní nemoc mezi lidmi šíří výrazně méně než v předešlých týdnech, současné počty souvisejí s delší inkubační dobou, nemocní se mohli nakazit až před třemi týdny.
„Jsem v pracovní neschopnosti, většinu času musím trávit v horizontální pozici, v posteli,“ popsal serveru iROZHLAS.cz long covid devětadvacetiletý softwarový inženýr Petr Houška.
Patnáctiletá Míša. Má vzácné onemocnění, syndrom AADC. Stejně jako dvouletý Martínek, který už podstoupil extrémně drahou genovou terapii. Pomůže i Míše?
Martínek se vzácným onemocněním potřeboval sehnat rychle peníze na léčbu, ale sbírce se nejdřív vůbec nedařilo. Stomilionová cílová částka se zdála jako nedosažitelný cíl.
U většiny nemocných není potřeba hospitalizace, v nemocnici skončilo asi 2,2 procenta nakažených. Souvisí to i s věkovou strukturou infikovaných, medián je 20 let.
Martínkově rodině se obrátil život vzhůru nohama nejméně třikrát. Když se dozvěděli o jeho nemoci, když zjistili cenu léčby a nakonec když se jim na stomilionovou genovou terapii složilo celé Česko.
Už dlouho se vědělo, že je gen ApoE4 spojený se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby. Tým vědců ale odhalil, že u lidí nesoucích dvě kopie toho genu, je to přímo základní příčina onemocnění.