Pakt ODS s ČSSD dostal podle dnešních novin zelenou

Hlavním tématem deníků je víkendový kongres Občanské demokratické strany. Například Lidové noviny míní, že staronový šéf ODS Mirek Topolánek se nyní na vládě dohodne, protože musí. Stát poslal do Setuzy exekutora - jak ale píše Mladá fronta Dnes, klíčový majetek firmy vyvedl Tomáš Pitr na Kypr. Hospodářské noviny informují o tom, že ministerstvu financí hrozí vysoká pokuta za smlouvy na mýtný systém. Právo konstatuje, že kraje postižené povodněmi stále marně čekají na peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Občanská demokratická strana po víkendovém kongresu sama zúžila svou volbu na dvě možnosti: jistotu a risk, konstatují Hospodářské noviny. Jistotou je společná vláda s tím, koho před volbami líčila jako ohrožení pro celou zemi. Riskem je třetí pokus a na jeho konci Paroubkova vláda s podporou komunistů.

Podle Hospodářských novin není ale vůbec jisté, zda by ČSSD svůj případný pokus opřela o KSČM a přeběhlíky. Jisté je, že ODS má strach: ze zrady v modro-černo-zelené stovce. Ten strach je hlavním spojencem Jiřího Paroubka, upozorňuje deník.

Lidové noviny míní, že Mirek Topolánek se nyní na vládě dohodne, protože musí. Na nevyzpytatelný třetí pokus nikdo nemá dost silné nervy. Na předčasné volby můžeme proto zapomenout. Jak dodává Pražský deník, Paroubek má po víkendu cestu k moci opět otevřenou. Zbývá tedy odpovědět na otázku: Kdo vlastně zvítězil na kongresu ODS? Mirek Topolánek, nebo spíš Jiří Paroubek?

Původní majitelé Setuzy - lidé kolem podnikatele Tomáše Pitra - vyvedli část majetku na Kypr, zjistila Mladá fronta Dnes. Kromě tepelné elektrárny, která je pro chod firmy klíčová, jde o životně důležité stroje či technologie. "O větší části majetku na Kypru jsme před podpisem kupní smlouvy s Českým olejem věděli a na jejich navrácení do Setuzy je vázaná velká splátka kupní ceny," říká spolumajitel společnosti M. L. Moran Zdeněk Šmejkal. "Objevily se ale i další věci, o kterých jsme nevěděli, a nyní to řešíme," dodává.

Mladá fronta Dnes také upozorňuje na to, že vláda rozhodovala o zásahu v Setuze na uzavřeném jednání. Ministr vnitra Ivan Langer ale listu nedokázal vysvětlit, proč nebyl z tak klíčového jednání pořízen audiozáznam. Sám přitom v minulosti podobné chování předchozích kabinetů ostře kritizoval s tím, že takové rozhodování je pak nepřezkoumatelné.

Antimonopolní úřad téměř po roce znovu prověří smlouvu na dodávku mýtného systému pro nákladní automobily v České republice. Jak píší dnešní Hospodářské noviny, strážcům soutěžního práva se nelíbí uzavření dodatku, kterým se změnily podmínky smlouvy mezi ministerstvem dopravy a společností Kapsch. "Dostanou pokutu, pokud je nezákonný," citují noviny šéfa úřadu Martina Pecinu.

Hospodářské noviny také informují o tom, že kvůli současnému nepořádku na Ministerstvu dopravy kolem smluv na mýtný systém vzniká v tomto resortu specializované právní oddělení. Problém je ale v tom, že sekci vede náměstek ministra dopravy Pavel Škvára, který předtím pracoval jako šéf sekretariátu ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Člověk, za jehož éry Němec měsíčně protelefonovat až 130 tisíc korun a nakupoval za desetittisíce alkohol a květiny, má teď dohlížet v resortu dopravy na to, aby se zbytečně neutrácelo.

Některé kraje České republiky dosud nedostaly peníze na odstranění škod, které napáchaly letošní povodně na přelomu března a dubna. Jak píše dnešní Právo, na prostředky z pěti miliard, které pro poškozené regiony vyčlenil parlament, čekají například Jihočeský, Pardubický a Jihomoravský kraj. Odpovědná ministerstva tvrdí, že finanční pomoc je už na cestě, dodává deník.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme