PCR testy zdarma poskytuje 80 procent odběrových míst, uvedla VZP. Zbývající to stále odmítají
Od úterý platí, že lidé mohou na dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně zdarma. Od té doby na některých místech ale naráží na to, že jim někde PCR test odmítli udělat, nebo si za něj nechali zaplatit. Takový postup podle ministerstva zdravotnictví porušuje zákon. Laboratoře se brání tím, že jim resort nedodal dostatečnou metodiku.
Ministerstvo zdravotnictví v odpovědi pro server iROZHLAS.cz k problému s PCR testy uvedlo, že poskytnutí této služby pojištěncům je povinností testovacích center a to na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Část soukromých laboratoří odmítá provádět hrazené PCR testy. Vadí jim nízká cena i nepřesné instrukce
Číst článek
„Pokud tedy poskytovatel zdravotních služeb poskytuje toto vyšetření pomocí PCR, je povinen dle mimořádného opatření provést tento výkon ve stanovené frekvenci zdarma. Pokud tento poskytovatel neumožní výkon zdarma, má-li na něj občan dle mimořádného opatření nárok, může proběhnout následná kontrola vykázaných výkonů a prošetření odběrového místa zdravotní pojišťovnou.“
‚Nedostatečná metodika‘
Ministerstvo dále uvedlo, že lidé mají právo na vrácení peněz v případě, že v období od 1. června za PCR test zaplatili.
Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) poskytuje PCR testy zdarma okolo 80 procent odběrových míst. O tom, že by zbývajících 20 procent míst kontrolovala, pojišťovna neuvažuje. Podle ní je to pouze v pravomoci ministerstva.
„V případě, že některý z poskytovatelů odmítá tyto testy poskytnout, jeho sankcionování nespadá do kompetencí VZP, ale ministerstva zdravotnictví,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.
Laboratoře, které odmítají poskytovat PCR testy zdarma tvrdí, že důvodem je nedostatečná metodika ze strany ministerstva zdravotnictví. „Musíme říci na naši obhajobu, že metodické pokyny a stále ještě neúplné, jsme obdrželi až včera pozdě odpoledne,“ uvedl na webu ředitel společnosti GHC Genetics. Podobná vyjádření zveřejnily i společnosti Synlab nebo AeskuLab.