Výzkum: Alespoň částečnou imunitu vůči koronaviru má v Česku víc než polovina dospělých
Alespoň částečnou prokazatelnou imunitu vůči koronaviru má v Česku už více než polovina dospělých, ukázaly poslední informace z dlouhodobého výzkumu Život během pandemie. Buď jsou očkovaní alespoň jednu dávkou, nebo nemoc covid-19 prodělali v posledním půlroce. Spolu s odezníváním epidemie přibývá mezilidských kontaktů a lidé se vracejí na pracoviště. Už jen desetina účastníků výzkumu koncem května hlásila, že plně pracují z domova.
K 25. květnu 43 procent dospělých respondentů absolvovalo minimálně jedno očkování, což odpovídá oficiálním datům, a dalších osm procent prodělalo nemoc v posledních šesti měsících.
Smejkal: Případnou podzimní vlnu musíme zvládnout lokálně. S rouškami uvnitř bych ještě zůstal opatrný
Číst článek
„Reálná míra imunity populace může být ale ještě vyšší, protože naše analýza nemůže zachytit nediagnostikované nakažené,“ uvedli autoři výzkumu z PAQ Research.
Počet přímých osobních kontaktů se v květnu zvýšil na průměrných 16 lidí týdně, o dva měsíce dřív jich bylo zhruba 12. Zároveň přibylo kontaktů delších než 15 minut bez roušky a respirátoru.
I tak se ale díky očkování a imunitě po prodělání nemoci nezvyšuje průměrný počet rizikových setkání, kde ani jeden z účastníků nemá ani částečnou imunitu.
V posledních týdnech se počet takových kontaktů pohybuje mezi 5,5 až sedmi, tedy na podobné úrovni jako v době nejtvrdších lockdownů.
Rychlejší než rozvolňování
Rychlost očkování a imunita získaná onemocněním přinejmenším do 24. května vyvažovala či převažovala rychlost rozvolňování a nárůstu kontaktů, uvedli autoři výzkumu. „To vysvětluje pozitivní trend epidemie v posledních týdnech,“ dodali.
Imunita po covidu-19 by mohla vydržet roky, snad i celý život. Dlouhodobě by mělo chránit i očkování
Číst článek
Z hlediska typu kontaktů jsou návštěvy přátel a rodiny už na úrovni mimo epidemii, stoupá využívání MHD, návštěvy lékařů a sociálních služeb.
Do otevřených restauračních zahrádek šlo ale v týdnu od 17. května jen 16 procent účastníků výzkumu, zatímco mimo epidemii restaurace navštěvuje týdně až polovina lidí.
„Využívání práce z domova se vrátilo na úroveň typickou mimo hlavní vlny epidemie, kolem deseti procent plný home office,“ uvedla PAQ Research.
Ubylo také výpadků zaměstnanců kvůli nemocenské nebo ošetřovnému. V polovině května tak na pracoviště docházelo plně 74 procent lidí, nejvíc od přelomu září a října.
Rozšíření testů
Dál stoupá míra protestovanosti. Nějakým typem testu prošlo v měsíci před 25. květnem více než 48 procent respondentů, ještě počátkem března to byla desetina.
Část soukromých laboratoří odmítá provádět hrazené PCR testy. Vadí jim nízká cena i nepřesné instrukce
Číst článek
Z rizikových účastníků výzkumu, kteří se třeba potkali s nakaženým nebo měli příznaky covidu-19, testem prošly zhruba dvě třetiny. Na podzim to bylo jen kolem čtvrtiny.
Mírně se nadále zvyšuje také zájem o očkování proti covidu-19. Na konci května vakcínu chtělo 67 procent dospělých se započtením již očkovaných, o dva měsíce dřív to bylo 61 procent.
Mezi mladšími lidmi s nižším vzděláním, z menších obcí a mezi chudými se ale zájem o očkování pohybuje stále jen okolo 50 procent, upozornili autoři výzkumu.