Europoslanec Mach v Evropském parlamentu končí. Chce se věnovat kampani před sněmovními volbami

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach končí v Evropském parlamentu. Chce se věnovat kampani své strany před volbami do Poslanecké sněmovny. Národní parlament považuje za důležitější než evropský. Jeho nástupcem se stane Jiří Payne, někdejší poradce prezidenta Václava Klause.

Brusel (Aktualizováno: 13:19 30. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební speciál Radiožurnálu, Petr Mach ze Strany svobodných občanů

Předvolební speciál Radiožurnálu, Petr Mach ze Strany svobodných občanů | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Potvrzuji, že to je pravda. Rezignuji a můj mandát končí koncem srpna, 31. srpna," řekl Mach. Důvodem je veolbní kampaň Svobodných před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny.

„Voličům chci tímto krokem dát jasně najevo, že sázím na to, že se Svobodní do Sněmovny dostanou," uvedl Mach, který vede kandidátku strany v Praze.

Svobodní zatím do českého Parlamentu nepronikli, při minulých sněmovních volbách získali zhruba 2,5 procenta hlasů. Podobný výsledek jim zatím vesměs přisuzovaly i letošní průzkumy. „My si neděláme těžkou hlavu z průzkumů, děláme všechno pro to, abychom překonali pětiprocentní hranici," uvedl k tomu Mach.

„Já myslím, že Petr Mach to avizoval těsně po svém zvolení do Evropského parlamentu, že se domnívá, že Evropský parlament není tou hlavní prioritou, kde se rozhoduje, nebo kde se má rozhodovat o politice a předem avizoval, že před nadcházejícími volbami do sněmovny rezignuje,“ řekl Radiožurnálu Jiří Payne.

Zároveň potvrdil, že Machovo místo v Evropském parlamentu převezme. Také on nejspíš bude, stejně jako Mach, v EP členem ostře protiunijní frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).

Jiří Payne

Payne vystudoval jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V době komunistického režimu nesměl pro své náboženské a politické aktivity svou profesi vykonávat (fakulta mu odmítla vydat diplom, promoci měl nakonec až v roce 1989). Pracoval jako systémový programátor, ale i jako ošetřovatel v domově důchodců či topič; v roce 1990 byl zvolen za Občanské fórum do parlamentu, od roku 1991 do roku 2002 byl poslancem za ODS. Ve sněmovně byl mimo jiné předsedou zahraničního výboru, působil též jako vedoucí stálé delegace Poslanecké sněmovny do Evropského parlamentu a vedoucím stálé delegace českého parlamentu v Severoatlantickém shromáždění (NAA).

V letech 1996 až 1997 byl náměstkem ministra obrany. Po roce 2002 se věnoval správě rodinného majetku, v letech 2004 až 2013 byl externím politickým poradcem prezidenta Václava Klause.

Kritik evropské integrace

V letech 1989 až 1991 byl členem Občanského fóra, v roce 1991 vstoupil do ODS a v roce 2009 byl spoluzakladatelem Strany svobodných občanů (Svobodní), ve které byl v letech 2009 až 2015 místopředsedou.

V roce 1988 se účastnil opozičních demonstrací, byl obviněn z podněcování a organizování demonstrací. Trestní stíhání bylo zastaveno až po pádu režimu. Byl aktivní i jako zpravodaj organizace Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

V Poslanecké sněmovně byl Payne znám jako odborník na mezinárodní vztahy a armádu. Angažoval se třeba při vyjednáváních o zapojení ČR do NATO. Je znám jako kritik evropské integrace. V roce 2012 za Svobodné neúspěšně kandidoval do Senátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme