Vinen, rozhodl soud v případu napadení Petry Kvitové. Radima Žondru poslal do vězení na osm let

Třiatřicetiletý Radim Žondra je vinen v případu napadení tenistky Petry Kvitové. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Brně. Za těžké ublížení na zdraví a porušení domovní svobody mu uložil souhrnný trest osm let vězení. Muž si už odpykává trest ve vězení za jinou trestnou činnost. Obhajoba ho navrhovala zprostit obžaloby. Vinu od začátku popíral. Kvitová, která Žondru označila za útočníka, k soudu nepřišla, hraje v Miami. Verdikt není pravomocný.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 14:23 26. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Žondra u soudu (5. února 2019)

Radim Žondra u soudu (5. února 2019) | Foto: Martin Sekanina/CNC | Zdroj: Profimedia

Předsedkyně soudního senátu Dagmar Bordovská řekla, že stěžejním důkazem je výpověď Kvitové, kterou hodnotí jako hodnověrnou a zásadní.

Podle ní je dvojnásobná wimbledonská vítězka osobou, u které nebylo shledáno, že je nedůvěryhodná, že by měla informace zkreslovat nebo zamlčovat. Kvitová poznala Žondru při rekognicích, jejichž zákonnost obhajoba zpochybnila. Podle soudu ale byly v pořádku.

Byl to ten a nikdo jiný, řekla Kvitová. Muž obžalovaný z útoku nyní rekognici zpochybnil

Číst článek

„Poškozená obžalovaného jednoznačně označila jako pachatele,“ uvedla soudkyně. Podle ní jsou naopak nevěrohodná svědectví lidí ze stavby, na které Žondra údajně v den napadení pobýval.

Verdikt zatím není pravomocný. Jak státní zástupce, tak i obhájkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Státní zástupce Ivan Hrazdira v úterní závěrečné řeči navrhl pro Žondru souhrnný trest kolem 12 let vězení.

„Bylo jednoznačně prokázáno přímými a dalšími důkazy, že pachatelem je právě obžalovaný Žondra. Je na místě uznat jej vinným,“ prohlásil ještě před vynesením rozsudku Hrazdira.

Dva důkazy podle něj zcela jednoznačně identifikují Žondru jako pachatele, a těmi jsou výpověď poškozené Kvitové a dvě rekognice, na nichž ho poznala jako útočníka.

Žondrovu vinu podle něj nepřímo dokazuje i identikit vytvořený po spáchání trestného činu a také pachová identifikace z trička a z mikiny poškozené, která byla pozitivní.

Žondrova obhajoba

Podle Žondrovy obhájkyně Lucie Janovské Nejedlé označilo státní zastupitelství jen důkazy v neprospěch jejího klienta, hovoří však podle ní i v jeho prospěch.

Nezůstal jediný důkaz, který by prokazoval vinu obžalovaného. Jsou tu naopak další důkazy, které ukazují na jeho nevinu, řekla před verdiktem obhájkyně.

Hlavní důkazy obžaloby v podobě rekognice obhájkyně označila za nezákonně provedené, nebyly podle ní dodrženy příslušné postupy. Uvedla, že rekognice byla provedena pozdě, mezi druhou a třetí rekognicí byl podle ní navíc krátký časový odstup.

Rekognice také mohla být ovlivněna tím, že Kvitová Žondru už dříve poznala na fotografii. Obhájkyně zpochybnila i pachové stopy, pes mohl podle ní reagovat na jiné pachy, třeba na prací prášek, nebo aviváž, oblečení Kvitové také podle ní bylo zajištěno pozdě a tenistka mezi tím přišla do kontaktu se spoustou dalších lidí.

Upozornila také, že na kamerových záznamech, na kterých je vidět budova, ve které Kvitová bydlí, není zachycen nikdo, kdo by do domu v ten den vcházel či z něj vycházel.

Záznam z kamerového záznamu žádnou osobu nezachycuje, poukázala obhájkyně. Je tedy podle ní otázka, jak se tam pachatel dostal, protože Kvitová jej měla pouštět dovnitř poté, kdy zazvonil. 

Poukázala pak na svědectví ze stavby, kde měl být Žondra přítomen. Státní zástupce ale důvěryhodnost svědků ze stavby v Napajedlích na Zlínsku, kde se Žondra podle svého tvrzení v době činu nacházel, už dříve zpochybnil. Svědci vesměs uvedli, že Žondra na stavbě musel být, protože byl kontrolní den.

Absolvovali ale společnou schůzku u obhájkyně a státní zástupce uvedl, že by mohli čelit i obvinění z maření spravedlnosti. Obhájkyně k tomu uvedla, že schůzka byla čistě informativní.

Slova Žondry

Žondra pak uvedl, že tenistka na sobě zmíněnou teplákovou bundu podle svých slov v době trestného činu neměla. Podle něj dvojnásobná wimbledonská vítězka řekla, že si ji vzala, až když pachatel opustil její byt.

29:45

Tenisu si teď více vážím. Vím, jaké to je být bez něj, říká Petra Kvitová

Číst článek

„Poškozená s tím cestovala po celé České republice, nelze to spojovat s místem činu,“ řekl Žondra. Napadl také pořizování pachových stop, při kterém podle něj policie udělala několik chyb.

Podle Žondry také telekomunikační antény nezachytily přítomnost jeho mobilu na místě činu nebo poblíž něj. Nezachytila jej ani žádná z kamer.

Státní zástupce Hrazdira k tomu řekl, že to, jestli Žondra byl na místě trestného činu, není vázána na přítomnost mobilního telefonu, který mohl být jinde.

Poukázal také na značné prodlevy v odepisování na textové zprávy Žondrově přítelkyni v době činu, Žondra přitom podle něj obvykle odepisoval okamžitě.

Případ opět poutal velký zájem médií, všechna místa v menší soudní síni byla zaplněná. 

Přepadení Kvitové

Žondra se podle státního zástupce dostal v prosinci 2016 do bytu Kvitové pod falešnou záminkou, že jde na revizi kotle. Napadl ji a vážně pořezal na ruce.

Odešel, když mu nabídla 10 tisíc korun, které si vzal. Žondra vinu popírá, tvrdí, že tou dobou byl na stavbě v Napajedlích. Momentálně je ve výkonu trestu kvůli jinému případu.

Kvitová u úterního hlavního líčení přítomná není. V současnosti hraje na turnaji v Miami, kde postoupila do čtvrtfinále. Světová dvojka má šanci probojovat se do čela světového žebříčku před Japonku Naomi Ósakaovou, k tomu potřebuje postoupit do finále.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme