Pohádkové kostýmy jsou v Obecním domě v Praze do konce roku
Na dvě stovky kostýmů ze třiceti pohádek přináší výstava Jak se oblékají pohádky. Po obrovském úspěchu její loňské premiéry ve Strahovském klášteře je teď ještě týden v pražském Obecním domě. A počtem kostýmů je oproti té loňské trojnásobná.
Výstavě kraluje kostým Pyšné princezny z roku 1952. A nechybí samozřejmě ani pohádky Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna nebo Tři oříšky pro Popelku.
Vidět na vlastní oči jejich kostýmy a rekvizity, je opravdu zážitek, zvlášť, když některé jsou starší než my. Dát je dohromady byla práce skoro detektivní. Vloni se autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová nejvíc radovala, když objevila kostým krále Kazisvěta z padesát let staré pohádky Princezna se zlatou hvězdou.
Výstava pohádkových kostýmů v Obecním domě v Praze - navštívila jí redaktorka Českého rozhlasu Zuzana Ptáčková
Letos ji podobně potěšil třeba objev lodě malé mořské víly nebo kostýmu Honzy z Dívky na koštěti. A nejen to: "Měla jsem radost z kostýmu pana Smolíka, stařečka z Obušku, z pytle ven!, pak se mi líbí Ladovy kostýmy, ale máme tu i orientální kostýmy, jako třeba Labakan nebo Legenda o lásce."
Na výstavě se také dozvíte třeba to, že kostýmy Labakana váží hodně přes deset kilogramů, takže jeho představitel Eduard Cupák musel prokázat kromě herecké, také značnou fyzickou zdatnost. A zdatnost aranžérskou musely zase projevit autorky výstavy při její instalaci.
"Většinu bust na dámské kostýmy jsme musely ořezávat, protože velikosti konfekční se za těch dvacet nebo padesát let se neuvěřitelně změnily, máte pocit, že oblékáte patnáctileté děti, herečky byly nesmírně drobné a malinké," vysvětluje Naďa Klempířová.
Ovšem konfekční velikost krejčovských panen neseděla ani těm urostlejším: "Samozřejmě jsme ,přicpaly' paní Růžičkovou z Popelky a pak jsme ,přicpaly' kostým královny z Jak se budí princezny."
Co dělají kostýmy, když zrovna nehrají nebo nejsou na výstavě, ví Věra Krátká, vedoucí barrandovského fundusu, kde jsou uložené.
"V podstatě je to obrovská šatna, kde se dvakrát ročně provádí plynování proti molům a jiným škůdcům. Po každém půjčení kostýmy jdou na čistění a do prádelny. Často se - pokud je to třeba kostým rokokový - musí před čištěním částečně rozebrat, protože to nelze. Je to ruční práce."
Výstava pohádkových kostýmů v Obecním domě potrvá do konce prosince. Pak má namířeno za hranice. Obdivovat ji budou třeba návštěvníci filmového festivalu Berlinale.