Právo: Nezaměstnaným se má v prvních dvou měsících zvýšit podpora
Právo informuje o plánu ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Bylo by to ale pouze na dva měsíce a pak by výše sociální dávky klesala. Mladá fronta Dnes se zabývá údajně problematickou minulostí nového náměstka policejního prezidenta. Zákaz kouření na zastávkách hromadné dopravy se podle Hospodářských novin nejvíce kontroluje v Ostravě. Lidové noviny konstatují, že letošní jaro je zatím nejteplejší od doby, kdy začala meteorologické měření.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce zásadně změnit výplatu podpor v nezaměstnanosti, informuje deník Právo. Lidé bez práce by měli v prvních dvou měsících dostávat podstatně víc peněz než dosud - až 65 procent čistého příjmu. V dalších měsících by ale výše podpory naopak podstatně klesala. Ministr tak chce nezaměstnané motivovat k tomu, aby si rychle hledali práci.
Nová pravidla by podle Nečase měla platit už příští rok. Dnes člověk bez zaměstnání dostává první tři měsíce polovinu předcházejícího čistého výdělku a po zbývající měsíce 45 procent. Maximální výše dávky je ale necelých 11 500 Kč. Podporu mohou lidé dostávat až půl roku, pokud jim je nad 55 let, tak celý rok.
Nový náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel má problematickou minulost. Podle Mladé fronty Dnes pracoval v roce 1989 u IV. správy Sboru národní bezpečnosti, která měla na starosti sledování lidí a spadala pod komunistickou StB. S Kuželovým jmenováním i přesto ministr vnitra Ivan Langer souhlasil.
Novinám řekl, že je pro něj důležité, že má Kužel čisté lustrační osvědčení a prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné. Podobně se ke svému budoucímu spolupracovníkovi vyjádřil i Oldřich Martinů, který se od pátku stane novým policejním prezidentem a Kužela si na místo náměstka pro ekonomiku vybral.
Tomáš Kužel přiznal, že u IV. správy SNB působil. O tom, že spadala pod StB, se ale podle listu nezmínil. Pozitivní lustrační osvědčení mají podle "malého" lustračního zákona jen policisté z vyšších funkcí. Kužel ale u StB důležitější funkci nezastával, a tak má lustrační osvědčení v pořádku, uvádí Mladá fronta Dnes.
Stejný list v jiném článku píše, že ministerstvo pro místní rozvoj chce dohlížet na firmy, které za státní peníze opravují panelové domy. Jejich obyvatelé si totiž často stěžují, že opravy a rekonstrukce jsou nekvalitní. Už po chvíli se objevují potíže - zateplovací fasády odpadávají a na zdech je plíseň. Ministerstvo proto chce, aby stavební firmy dávaly na práci až desetiletou záruku.
Státem spolufinancovaných programů se také budou moci účastnit jen firmy, které od resortu dostanou razítko, že jsou seriózní. Změny by podle deníku měly začít platit ještě letos. Ministerstvo kvůli nim nemusí měnit zákon, pouze se změní pravidla přidělování dotací. Nové podmínky se dotknou milionů lidí, kteří v panelových domech bydlí. V současnosti je to podle Mladé fronty Dnes každý třetí obyvatel republiky.
Přístup českých radnic k vymáhání zákazu kouření na autobusových a tramvajových zastávkách se výrazně liší, všímají si Hospodářské noviny. Zatímco někde dodržování zákazu tvrdě kontrolují, jinde jako by neexistoval. Suverénně nejaktivnější jsou ve stíhání neukázněných kuřáků v porovnání s kolegy z jiných měst strážníci v Ostravě.
Celkem už rozdali pokuty za tři čtvrtě milionu korun. Ve srovnatelně velkém Brně přitom strážníci vybrali jen 130 tisíc. Ve většině měst ale obvykle narážejí na stejný problém - v protikuřáckém zákoně totiž není zastávka přesně definovaná, a tak je mnohdy těžké hříšníkům přestupek dokázat.
Letošní jaro je nejteplejší minimálně od roku 1886, tedy od začátku pravidelných meteorolologických měření, uvádějí Lidové noviny. V přírodě přibývá dříve ojedinělých druhů živočichů. Například stále častěji se můžeme setkat se středomořským pavoukem - křižákem pruhovaným, který se ještě nedávno u nás prakticky nevyskytoval. Teplé počasí svědčí také některým parazitům, jako jsou třeba klíšťata.