Hrad odmítá poskytovat informace pěti médiím a pořadům. Podle něj kvůli boji proti dezinformacím
Kancelář prezidenta republiky nebude poskytovat informace pěti médiím a pořadům, které podle ní šíří zkreslené, lživé a neobjektivní informace. Informoval o tom v pátek na stránkách Hradu kancléř Vratislav Mynář. K vyloučeným médiím patří týdeník Respekt, server Seznam Zprávy, Deník N a pořady 168 hodin a Reportéři ČT, které vysílá Česká televize.
„Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím… nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT,“ oznámil v pátek odpoledne kancléř Vratislav Mynář.
Na Pražském hradě obnovili po měsíci kontroly u vstupu. ‚Kvůli bezpečnostní situaci,‘ vysvětluje policie
Číst článek
Vadí mu mimo jiné to, že média citují zdroje, které podle něj ve skutečnosti neexistují. Nebo že se snaží podle něj neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Zároveň upozornil, že zaměstnanci, kteří by s médii komunikovali, by mohli porušit pracovní smlouvu.
„V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky, což je v rozporu s jejich pracovní smlouvou,“ uvedl kancléř.
Chyb se zmíněná média podle něj dopustila při informování o některých kauzách z poslední doby, například o dopisu čínské ambasády, kterým čínské velvyslanectví v Praze reagovalo na zamýšlenou cestu někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, nebo o těžbě kamene v Lánské oboře, kterou se zabývá policie.
Sám Mynář byl v centru zájmu médií už několikrát, a to například v souvislosti s nezískáním bezpečnostní prověrky, s přestavbou svého domu nebo s podnikatelskými aktivitami v Osvětimanech. Kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, vinu odmítá.
‚Nic se nemění‘
Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery označil postup Hradu za z principu nepřijatelný. „Upřímně řečeno se toho moc nezmění, na otázky Hrad skoro neodpovídá, mluvčí Ovčáček místo odpovědí posílá nesrozumitelné říkanky, kdy není jasné, jestli mu nějaké dítě nevzalo mobil a nepíše za něj,“ reagoval na twitteru.
Mynář nedostal prověrku i kvůli pochybnostem při rekonstrukci hotelu v Osvětimanech, píše Seznam Zprávy
Číst článek
„Prezidentská kancelář na nic neodpovídala dosud, nebude odpovídat dál. Zajímat se o ně budeme stejně, otázky od nás dostávat budou,“ konstatoval Jiří Kubík, šéfredaktor serveru Seznam Zprávy.
„Konstatuje to stav, který již existuje a nějakou dobu trvá. Pravidelně míváme problémy získat informace z Hradu na jakoukoli otázku, kterou pokládáme,“ řekl pro Radiožurnál dramaturg a moderátor Reportérů ČT Marek Wollner.
„Vnímám to jako ocenění naší práce. Je to seznam médií, na kterém je pro novináře lichotivé být a kde bych nerad chyběl. Jsou to média, která dělají kritickou žurnalistiku, které je podle mě v posledních letech málo. V České televizi to děláme dobře a budeme v tom pokračovat,“ dodal.
Podobně jako Wollner reagovala také Nora Fridrichová z pořadu 168 hodin: „Děkujeme za uznání naší práce, ve které budeme pokračovat.“
„Oznámení kancléře Mynáře práci Deníku N zásadně neztíží. Posílí však naše odhodlání kontrolovat to, co se v nejbližším okolí prezidenta děje. Považujeme to za službu veřejnosti a náš příspěvek k tomu, abychom zůstali svobodnou a demokratickou zemí,“ napsal na twitteru šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek.