Protipovodňová opatření na celorepublikové úrovni nejsou nutná
Protipovodňová opatření zatím nebudou řízena celostátně. Podle Ústřední povodňové komise pracují kraje i složky integrovaného záchranného systému dobře. Ministr vnitra František Bublan připomněl, že by Ústřední komise převzala vedení v případě radikálního zhoršení situace.
Vláda zatím nebude povodně řešit celostátně, kraje pracují dobře. Shodla se na tom Ústřední povodňová komise. Její člen, ministr vnitra František Bublan říká, že denně je v terénu přes 600 jednotek hasičů a ve střehu je i policie a armáda.
"Je to také důsledek toho, že jsou krizové plány, povodňové mapy. Ti příslušní zapojení lidé už to znají, umějí se v tom pohybovat. Za této situace bychom to ponechali v kompetenci jednotlivých krajů. Pokud by se situace nějak radikálně zhoršila, tak samozřejmě pak nastupuje celostátní řízení," připomněl Bublan.
Podle něho pracují města, obce i složky integrovaného záchranného systému skvěle. Bublan zároveň ujistil všechny lidi, které velká voda vyhnala z domovů, že se nemusejí bát o svůj majetek.
Nejkritičtější je podle Bublana nyní situace na Vranovské přehradě, která se stala nezvladatelnou. Úroveň hladiny je tam na stupni pětisetleté vody. Zvladatelná situace je na Novomlýnských nádržích.
Ředitel České inspekce životního prostředí Jan Slanec uvedl, že dosud nebyla zaplavena žádná chemička. Připomněl, že Spolana Neratovice preventivně zastavila výrobu. Kaučuk Kralupy je připraven na případnou evakuaci skladů. Lovochomie, Spolchemie a Setuza jsou v provozu, pracují v nich povodňové štáby. V Lovochemii byla podle Slance zaplavena čistírna odpadních vod, v části areálu byla výroba přerušena.