Prvomájová setkání v Praze bez incidentů

Srazy různých uskupení - komunistů, sociálních demokratů, pravicových radikálů nebo anarchistů - k 1. máji v Praze byly klidné. Nepřestoupily hranu zákona, policie nemusela přikročit k razantním zásahům. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan, v ulicích hlavního města nedošlo k žádným střetům. Policisté předvedli jediného muže kvůli neonacistickým symbolům na oblečení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propaganda na komunistickém 1. máji

Propaganda na komunistickém 1. máji | Zdroj: ČTK

Policejní mluvčí Hulan vysvětlil důvod klidu: "Žádný z průvodů, které procházely ulicemi metropole, se nesetkal se sympatizanty opačného politického názoru, tudíž nedošlo k žádným střetům nebo protiprávnímu jednání. Samozřejmě, že policisté vždy na místě konzultovali situaci s pořadateli, aby zajistili, že akce bude v rámci oznámení, která učinili na magistrátu hlavního města Prahy."

KSČM a ČSSD na stejném místě, ale v jiném čase

Už dopoledne se sešly asi dvě tisícovky komunistů u Křižíkovy fontány na Výstavišti. Komunistická manifestace měla spíš estrádní charakter, tradičně vystoupila herečka Jiřina Švorcová. Demonstrovat proti ním se jen pokusily asi dvě desítky pravicových radikálů.

Na to samé místo, ke Křižíkově fontáně na pražské Výstaviště, ale na odpoledne se svolali sociální demokraté. Na jejich oslavy Svátku práce podle odhadu přišla asi tisícovka lidí. Tedy asi tak polovina, než jich byla na oslavách komunistických. Stranický lídr Jiří Paroubek jim vypočítával hříchy vládní koalice. Podle něj současný kabinet udělal finanční reformu ve prospěch pouhých sedmi procent nejbohatších lidí na úkor těch se středními a průměrnými příjmy.

Pravicoví extremisté a anarchisté daleko od sebe

Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se zase odpoledne shromáždilo na 400 pravicových extremistů. Demonstraci oficiálně svolala jako oslavu Svátku práce nacionálně orientovaná Dělnická strana. K účasti na akci ovšem vyzvalo své stoupence i hnutí Národní odpor, které bývá označováno za neonacistické. Část účastníků měla na sobě kukly, někteří přišli s černými prapory, jiní s papírovými štíty se znakem Dělnické strany. Následný pochod okolními ulicemi doprovázelo několik desítek policistů a policejní vozy, které zastavovaly dopravu.

Pravicoví extrémisté a jejich 1. máj | Foto: ČTK

Jako svátek mezinárodní solidarity pracujících berou 1. máj anarchisté. Podle odhadu policie byla na pražském Střeleckém ostrově asi stovka levicových aktivistů. Vybavení červenočernými vlajkami si připomněli protesty v Chicagu v roce 1886 a vyrobili papírové květiny k uctění památky popravených chicagských odborářů. Následná akce - festival proti rasismu - byla připravená na Císařskou louku. Podle organizátorů, členů krajně levicové Antifašistické akce, přišlo asi 1700 posluchačů.

Brněnští policisté zabavili rudé prapory se srpy a kladivy

Oslavy 1. máje byly i na dalších místech v republice. Například v Brně, kde policisté zabavili rudé prapory s nápisy a obrázky srpu a kladiva. Standarty nesli členové nedávno zrušeného Komunistického svazu mládeže. Policii na prapory upozornil tajemník Městské části Brno-střed Radovan Novotný: "Policie zadokumentovala použití praporů jako symbolů, které jsou zakázané. Ti, co prapory nesli, budou postoupeni na městskou část pro přestupek." Mladí komunisté se zabavením nesouhlasí, nápisy a symboly prý nejsou nelegální.

Komunistický svaz mládeže rozpustilo ministerstvo vnitra a jeho rozhodnutí následně potvrdil Městský soud v Praze, a to kvůli programu sdružení. V něm se například psalo o odstranění soukromého vlastnictví.

Co je pro vás 1. máj? Jen den volna nebo Svátek práce? Hlasujte v naší anketě!

Vilém Janouš, Jiří Kokmotos, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme