Rampula odejde z postu vrchního státního zástupce, soud vyhověl Pospíšilově stížnosti
Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula bude muset z úřadu znovu odejít. Nejvyšší správní soud totiž vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti a předchozí rozsudek pražského městského soudu zrušil. Městský soud dal původně za pravdu Rampulovi, když argumenty pro jeho odvolání označil za nedostatečné. Nyní se bude muset Rampulovou žalobou zabývat znovu.
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že Rampula závažně chyboval a porušil své povinnosti. Na jedné straně byl prý nečinný v kauze gripenů, a naopak nepatřičně aktivní v kauze IPB, kdy udělil pokyn dozorové státní zástupkyni se proti rozsudku na místě neodvolávat.
Rozsudek NSS objasnil předseda soudu Josef Baxa. Případ okomentoval senátor Jiří Dienstbier z ČSSD, poslanec Marek Benda z ODS a vedoucí redakce publicistiky Radiožurnálu Petr Dudek
NSS dospěl k opačnému závěru než dříve pražský městský soud, který se věcí bude muset zabývat znovu. Ministrovo rozhodnutí o odvolání Rampuly ale platí, a dá se proto čekat, že tento vrchní žalobce v nejbližší době post opustí.
Rampula se k rozsudku nechce vyjadřovat, dokud nebude mít jeho písemné vyhotovení.
Soudci NSS vytkli městskému soudu, že argumenty ministra Jiřího Pospíšila pro odvolání Vlastimila Rampuly nehodnotil v celém kontextu, ale jednotlivě. Soudci přihlédli i k tomu, že Rampulovy chyby ovlivňovaly činnost elitního útvaru, který měl na starost závažné formy hospodářské a finanční kriminality.
'Zvláštní kombinace nečinnosti a činnosti'
„Byla to zvláštní kombinace nečinnosti a činnosti. V prvním případě to byl soubor jednotlivostí, kdy on jako vedoucí státní zástupce dílem nereagoval na přehršli různých pochybení v práci svých podřízených zařazených v elitním odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, přestože o tom byl informován z výsledků různých dohledových prověrek nadřízeným Nejvyšším státním zastupitelstvím. Nebo ta pochybení bagatelizoval, vedl o tom různé polemiky,“ vysvětluje předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
O případu pražského vrchního státního zástupce mluvili v pořadu Stalo se dnes právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti Hana Marvanová a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček
„Vedle toho pak zůstal nečinný ve věcech, kde měl jasný pokyn od bývalé nejvyšší státní zástupkyně v kauze gripeny obrátit se s žádostí o právní pomoc do Švédska, což neučinil dlouhou dobu. A konečně odmítl splnit pokyn opět z NSZ k poskytnutí určitých analytických údajů o činnosti zmiňovaného elitního odboru,“ říká Baxa.
Soud však v Rampulově chování odhalil i „nepatřičnou činnost“. Například když krátce před konáním hlavního líčení v kauze IPB, kdy byl vyhlašován rozsudek, telefonoval dozorové státní zástupkyni Darje Dunajové. Podle soudu Dunajovou přemlouval, aby nepodávala odvolání na místě, pokud bude vynesen zprošťující rozsudek.
„Což samo o sobě není nic protiprávního, nicméně ve spojení s konkrétními okolnostmi, za kterých tak učinil, jsme dospěli k závěru, že porušil princip odbornosti a transparentnosti a bylo to způsobilé ohrozit důvěru ve státní zastupitelství,“ uvádí předseda NSS.
Série odchodů a návratů
O odvolání Rampuly usiloval především ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), návrh na odvolání podal loni v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu kvůli závažným chybám v několika kontroverzních kauzách. Například kvůli průtahům při vyřizování žádosti švýcarské justice o pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti čelil Rampula spolu s dalšími třemi státními zástupci kárné žalobě.
Rampula se proti tomu ohradil a podal správní žalobu, které městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu zpět do čela pražského Vrchního státního zastupitelství. Pospíšil s názorem soudu nesouhlasil a podal kasační stížnost. Správní soud nyní potvrdil, že Rampula opravdu závažně chyboval a své povinnosti porušil.
I když nyní odvolání Rampuly platí, případem se bude znovu zabývat pražský městský soud, který už se však bude muset řídit dnešním rozhodnutím NSS a respektovat právní názor nadřazené instance. Pravděpodobnost, že by napodruhé mohla Rampulova žaloba uspět, je jen teoretická.
Ministr Pospíšil proto dnešní rozsudek považuje za očišťující pro celou soustavu žalobců. „Soud tak vyvrátil různé spekulace o tom, že ministerstvo spravedlnosti neodvedlo kvalitní práci. Z pohledu státního zastupitelství se odchodem pana Rampuly otevírá šance vybrat nového vrchního státního zástupce,“ míní.
Vrchní státní zastupitelství by se mohlo úplně zrušit, myslí si někteří politici
Číst článek
Přestože by podle Pospíšilova návrhu měl úřad vrchních pražských žalobců ze systému státních zastupitelství vypadnout, hodlá místo po Rampulovi obsadit. O novém šéfovi rozhodnou poslanci.
Po Rampulově prvním odchodu byl vedením úřadu pověřen Stanislav Mečl, toto jméno zřejmě bude zmiňováno i teď. Právo navrhnout kandidáta na tento úřad má nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
„V každém případě musí být v čele kvalitní kandidát, i kdyby bylo Vrchní státní zastupitelství v budoucnosti zrušeno. Jde totiž o mimořádně důležitou justiční instituci a není možné, aby provizorně byla řízena náměstky odcházejícího vrchního státního zástupce,“ říká ministr Pospíšil.
Potvrdil také, že křeslo vrchního žalobce obsadí i přesto, že celé vrchní státní zastupitelství by mělo podle jeho vlastního návrhu ze systému státních zastupitelství vypadnout. O návrhu teď budou rozhodovat poslanci.