Rektoři vystoupili s výhradami vůči Grantové agentuře, podle nich je problém v komunikaci
Více než tři miliardy korun ročně rozdělí vědcům na základní výzkum Grantová agentura České republiky. Část vědecké obce její rozhodování ale dlouhodobě kritizuje. Na počátku léta ohlásil rezignaci na svou funkci její předseda Petr Matějů. Personální změnou v předsednictvu ale problémy evidentně nekončí, protože dnes se svými výhradami vůči agentuře vystoupilo pět rektorů vysokých škol.
Jedním z nich byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Základní výtkou podle něj je otázka komunikace mezi Grantovou agenturou a obecně vědeckou veřejností, nejen vysokými školami, ale i Akademií věd:
„Aby byla komunikace přátelská, otevřená, dostatečná. To bohužel v některých otázkách v minulosti, zejména v posledním půl až tři čtvrtě roce, nedocházelo.“
Na počátku léta ohlásil rezignaci na svou funkci předseda Grantové agentury Petra Matějů, který oficiálně skončí k 1. říjnu. Podle svých slov byl vystaven nevybíravé a bezprecedentní kampani kvůli odmítnutí podpořit dva projekty.
V čele agentury by měla podle Zimy stát obecně respektovaná osobnost, která má zkušenosti s grantovou politikou:
„Žádné jméno vám neřeknu, nominace jsou uzavřeny. Pokud vím, je osm kandidátů na doplnění členů předsednictva Grantové agentury. Osobně bych uvítal, kdyby se i genderová politika v agentuře promítla, aby ve sboru byla alespoň jedna žena.“
„Jmenován může být někdo ze stávajících členů předsednictva nebo ten, kdo bude Radou vlády potvrzen jako nový člen předsednictva Grantové agentury,“ dodává Zima.