Téměř 250 milionů korun. Tolik od roku 2017, kdy začal platit zákon o střetu zájmů, úřady schválily ze státního rozpočtu firmám z holdingu Agrofert na projekty z oblasti vývoje a výzkumu.
Čeští vědci by mohli vyvinout další lék na HIV. Jeho hledání se věnuje biochemička Michaela Rumlová. Nejen její výzkum ocenila Grantová agentura. Její předsedkyně rozdala ceny celkem pěti badatelům.
Ozonová díra už dlouhá desetiletí zaměstnává tisíce vědců po celém světě. Do výzkumu se nedávno zapojil i český tým pod vedením fyzikálního chemika Michala Fárníka z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, který podrobně zkoumá chemické děje v atmosféře.
Více než tři miliardy korun ročně rozdělí vědcům na základní výzkum Grantová agentura České republiky. Část vědecké obce její rozhodování ale dlouhodobě kritizuje. Na počátku léta ohlásil rezignaci na svou funkci její předseda Petr Matějů. Personální změnou v předsednictvu ale problémy evidentně nekončí, protože dnes se svými výhradami vůči agentuře vystoupilo pět rektorů vysokých škol.
Šéf Grantové agentury Petr Matějů rezignoval, a to s účinností od 1. října. Zdůvodnil to tlakem ze strany vědecké obce. Ta představenstvo agentury kritizuje už několik měsíců.
Grantová agentura, která rozděluje více než tři miliardy korun na základní výzkum, při hodnocení vědeckých projektů zásadně nepochybila. Vyplývá to z dnešní schůzky členů Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace s vedením agentury.
Grantovou agenturu České republiky, která rozděluje peníze na základní výzkum, opět kritizují vědci. Nelíbí se jim, podle jakých pravidel se hodnotí a financují vědecké projekty. Naposledy se badatelé dostali s agenturou do sporu kvůli výzkumným záměrům z humanitních věd. Na případ dnes upozornily Lidové noviny.