Řetězovou hladovku proti radaru zahájí Petr Uhl
Hladovkáře vystřídají v protestu známé osobnosti. Jan Tamáš a Jan Bednář z Humanistického hnutí dnes přeruší třítýdenní půst, protože jsou spokojeni s reakcemi některých zahraničních politiků. Ti prý jejich aktivity proti americké radarové základně v Česku podporují. Prezident republiky Václav Klaus se s hladovkáři ale sejít nechystá.
Protest teď bude pokračovat formou řetězové hladovky. Jako první s ní dnes o půlnoci začne chartista a novinář Petr Uhl: "Tento odpor je věcí občanské společnosti, a proto s takovou radostí jsem přijal nabídku, abych byl první. Je to naprosto symbolické a spočítal jsem si, že 24 hodin mohu dodržet bez větší újmy. A že to újma bude, protože jak říkal Jan Patočka: V životě jsou hodnoty a věci, za které stojí trpět. A takové malé utrpení si musím na sobě vyzkoušet i já, aby mně stálo za to tyto hodnoty obhajovat," vyjádřil se Uhl.
Prezident považuje řetězovou hladovku za nedůstojnou
Prezident Václav Klaus odmítá jednat s hladovkáři Bednářem a Tamášem. Jak řekl, neodmítl by se setkat i s lidmi, kteří mají "velmi silný názor takového či onakého typu" na postavení amerického radaru v Brdech. "Nicméně vylučuji možnost diskutovat s vydíráním, které se provádí metodou hladovky. Žijeme v normální parlamentní demokracii a hladovky jsou vhodné pro totalitární režimy. Sem nepatří."
Klaus také kritizoval záměr ČSSD, která zvažuje podporu protestu také formou hladovky: "Některým politikům by pár dní hladovky určitě prospělo a přidal bych se k tomu eventuálně. Takže, pokud sociální demokracie cítí, že to je pro ně nejvhodnější terapie, co mají dneska udělat, tak možná, že je to dobrý nápad," řekl s nadsázkou prezident.
Podle Klause by řetězová hladovka s podporou ČSSD byla nedůstojná, 18 let po revoluci to, jak řekl, nemá demokratická společnost zapotřebí.